Հակառակորդի ԱԹՍ-ներին հակազդող կայանքներն արդեն գործում են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտի նախագծած կայանքներն արդեն ծառայություն են իրականացնում Զինված ուժերի ստորաբաժանումներում՝ հակազդելով հակառակորդի անօդաչու թռչող սարքերին (ԱԹՍ):
Ս.թ. ապրիլի 12-ին Մեդիամաքսը պատմել էր, որ Երեւանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտը աշխատում է ԶՈՒ-ի համար հատուկ ռադիոտեղորոշիչ կայան մշակելու ուղղությամբ, որը կֆիքսի շփման գիծը կամ պետական սահմանը հատած ԱԹՍ-ները:
Երեւանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրեն, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր Մհեր Մարկոսյանը Մեդիամաքսին հայտնել է, որ այսօր արդեն կայանքները ծառայություն են իրականացնում ԶՈՒ ստորաբաժանումներում:
«Մեր ստեղծած լոկացիոն համակարգերը կարող են «տեսնել» եւ ուղեկցել հակառակորդի ԱԹՍ-ները` տալով դրանց գտնվելու եւ ընթացքի ճշգրիտ կոորդինատները մինչեւ 20 կմ հեռավորության վրա», - ասել է նա:
Մհեր Մարկոսյանի խոսքով` ինստիտուտի գիտական թիմը համագործակցում է մի քանի այլ ընկերությունների հետ եւ այդ համագործակցության արդյունքում շուտով կստեղծվեն նոր համակարգեր:

On April 12 Mediamax reported that Yerevan Telecommunication Research Institute worked on developing special radiolocation stations that would detect trespassing UAVs at Line of Contact or the state borders.
Director of Yerevan Telecommunication Research Institute, Doctor of Technical Sciences Mher Markosyan informed that the stations already work at the units of Armenian Armed Forces.
“The location systems we created can “see” and direct rival UAVs, giving precise coordinates of their location and route in up to 20km distance,” he said.
According to Mher Markosyan, the institute’s scientific team cooperates with a number of other companies, and this cooperation will soon result in creation of new systems.