Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ պաշտպանության ոլորտի հարցեր - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԵՄ արտաքին հարցերով ծառայության համընդհանուր անվտանգության եւ պաշտպանության հարցերով ներկայացուցիչ Կլարա Գանսլանդտին եւ ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկիին:
ՀՀ ՊՆ-ում նշել են, որ Վիգեն Սարգսյանը ողջունել է Երեւանում մեկնարկող ԵՄ Համընդհանուր անվտանգության եւ պաշտպանության քաղաքականության դասընթացների շրջանավարտների համաժողովի անցկացումը:
Նախարարը կարեւորել է անվտանգության եւ պաշտպանության ոլորտում ԵՄ ուսումնական ծրագրերն ու դրանցում ՊՆ ներկայացուցիչների մասնակցությունը:
Քննարկվել են անվտանգության եւ պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին առնչվող հարցեր:
Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն էլ այսօր ընդունել է համաժողովին մասնակցելու նպատակով Երեւան ժամանած՝ Լիտվայի ԱԳՆ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էտվիդաս Բայարունասին:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ եւ Հայաստան–Լիտվա անվտանգության եւ պաշտպանության բնագավառում համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր:

Armenia-EU meeting on defense takes place in Yerevan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Defense Minister Vigen Sargsyan received today EEAS Head of Division for Common Security and Defense Policy (CSDP) Clara Ganslandt and Head of the EU Delegation to Armenia Piotr Switalski.
On 18-19 January 2017, for the first time Armenia is hosting the CSDP High-level conference for Eastern Partnership co-organized by the EEAS, European Security and Defence College and Austria.
Armenian Defense Ministry informed that Vigen Sargsyan appraised the decision to hold the conference in Yerevan.
Minister Sargsyan attached importance to the EU education programs in security and defense sectors and participation of the Ministry representatives in those projects.
The parties discussed issues relating to Armenia-EU relations in security and defense.
First Deputy Minister of Defense Davit Tonoyan received today Ambassador-at-large with Lithuanian Foreign Ministry Eitvydas Bajarunas, who arrived in Yerevan to attend the CSDP High-level conference.
The sides discussed a number of issues relating to Armenia-EU and Armenia-Lithuania cooperation in security and defense sectors. --0--