Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ պաշտպանության ոլորտի հարցեր - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԵՄ արտաքին հարցերով ծառայության համընդհանուր անվտանգության եւ պաշտպանության հարցերով ներկայացուցիչ Կլարա Գանսլանդտին եւ ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկիին:
ՀՀ ՊՆ-ում նշել են, որ Վիգեն Սարգսյանը ողջունել է Երեւանում մեկնարկող ԵՄ Համընդհանուր անվտանգության եւ պաշտպանության քաղաքականության դասընթացների շրջանավարտների համաժողովի անցկացումը:
Նախարարը կարեւորել է անվտանգության եւ պաշտպանության ոլորտում ԵՄ ուսումնական ծրագրերն ու դրանցում ՊՆ ներկայացուցիչների մասնակցությունը:
Քննարկվել են անվտանգության եւ պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին առնչվող հարցեր:
Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն էլ այսօր ընդունել է համաժողովին մասնակցելու նպատակով Երեւան ժամանած՝ Լիտվայի ԱԳՆ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էտվիդաս Բայարունասին:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ եւ Հայաստան–Լիտվա անվտանգության եւ պաշտպանության բնագավառում համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր:

Обсуждено сотрудничество Армении и ЕС в сфере обороны - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Виген Саргсян принял сегодня представителя по вопросам всеобщей безопасности и обороны Службы внешних связей ЕС Клару Гансландт и главу делегации ЕС в Армении Петра Свитальского.
В минобороны Армении отметили, что Виген Саргсян приветствовал форум выпускников курса ЕС по Всеобщей безопасности и оборонной политике, который стартует в Ереване.
Министр отметил важность учебных программ ЕС по вопросам безопасности и обороны, а также участия в них представителей минобороны Армении.
Были обсуждены вопросы, касающиеся отношений Армения-ЕС в сферах безопасности и обороны.
Первый замминистра обороны Армении Давид Тоноян, в свою очередь, принял сегодня посла МИД Литвы по особым поручениям Этвидаса Баярунаса, прибывшего в Ереван для участия в форуме.
На встрече обсуждались вопросы, касающиеся сотрудничества Армении с ЕС и Литвой в сферах безопасности и обороны.