Հայաստանն ու Իրանը կփորձեն կանխել լարվածության նոր օջախները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը եւ Իրանի հոգեւոր առաջնորդի խորհրդական Ալի Ակբար Վելայաթին համակարծիք են, որ լարվածության նոր օջախների ձեւավորումը լրջորեն վնասելու է տարածաշրջանային անվտանգությունը:
Այդ մասին նրանք ասել են փետրվարի 2-ին Թեհրանում կայացած հանդիպմանը, հաղորդում են պաշտպանության նախարարությունից:
Վիգեն Սարգսյանը եւ Ալի Ակբար Վելայաթին նշել են, որ անհրաժեշտ է համադրել ջանքերը՝ ահաբեկչության եւ ծայրահեղականության տարածումը կանխելու նպատակով։
Ալի Ակբար Վելայաթին նշել է, որ երկու երկրներն արդեն արդյունավետ փոխգործակցություն են ծավալում տնտեսության մի շարք ճյուղերում եւ հույս է հայտնել, որ Հայաստանի պաշտպանության նախարարի պաշտոնական այցը կխթանի համագործակցությունը նաեւ պաշտպանական ոլորտում։
Քննարկեով ԼՂ հիմնախնդիրը, Վիգեն Սարգսյանը եւ Ալի Ակբար Վելայաթին ընդգծել են, որ այն ռազմական լուծում չունի եւ կարգավորման կարելի է հասնել բացառապես քաղաքական ճանապարհով։

Армения и Иран против возникновения новых очагов напряженности - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Виген Саргсян и советник духовного лидера Ирана по вопросам внешней политики Али Акбар Велаяти сошлись во мнении, что появление новых очагов напряженности станет ударом по региональной безопасности.
Такое мнение они выразили 2 февраля на встрече в Тегеране, сообщает минобороны Армении.
Виген Саргсян и Али Акбар Велаяти отметили, что необходимо объединить усилия в борьбе с распространением терроризма и экстремизма.
Али Акбар Велаяти отметил, что страны уже осуществляют эффективное сотрудничество в ряде отраслей экономики, и выразил надежду, что официальный визит министра обороны Армении простимулирует также развитие сотрудничества в сфере обороны.
Обсуждая проблему Нагорного Карабаха, Виген Саргсян и Али Акбар Велаяти подчеркнули, что конфликт не имеет военного решения и решения можно добиться только политическим путем.