Նախարար. ՆԱՏՕ-ի հետ ՀՀ հարաբերությունները երբեք ուղղված չեն լինի Ռուսաստանի դեմ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ասել է, որ ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունները «երբեք ուղղված չեն լինի Ռուսաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության շահերի դեմ»:
«ՆԱՏՕ-ն իրականացնում է ՄԱԿ-ի կողմից արտոնված խաղաղարար գործողությունների մի ամբողջ շարք: Հայաստանի համար շատ կարեւոր եւ օգտակար է նման բազմազգ խաղաղարար գործողություններին առնչվող գիտելիքներ եւ փորձ ձեռք բերելը:
Դա, մի կողմից, մեզ կօգնի ձեւավորել սեփական խաղաղարար ունակություններ, ունենալ զորակազմ, որն անցել է մարտական պատրաստություն տարբեր իրական պայմաններում եւ, միաժամանակ, ձեւավորել միջազգային խաղաղասիրության առավել լիարժեք պատկեր եւ ընկալում, այդ թվում` հաշվի առնելով մեր տարածաշրջանում առկա հակամարտությունները: Հետեւաբար, կարծում եմ, այստեղ գաղտնիքներ եւ անակնկալներ ոչ ոքի համար չպետք է լինեն:
Բացի այդ, մենք ՆԱՏՕ-ի հետ ունենք գործընկերության անհատական ծրագիր: Այն ուղղված է առաջին հերթին զինված ուժերի նկատմամբ ժողովրդավարական վերահսկողության զարգացմանը, այն բաղադրիչի ամրապնդմանը, որը հիմնված է կառավարման խորհրդարանական ձեւերի վրա` ինչպես ՆԱՏՕ-ի շատ անդամ երկրներում: Մենք իրականացնում ենք նախագծերի մի ամբողջ շարք, որոնք նպաստում են մեր զինված ուժերի ամրապնդմանը, եւ ես համոզված եմ, որ մեր գործընկերների շահերին դրանք ոչ մի կերպ չեն վնասի»,- ասել է նախարարը Ռիա նովոստիի հետ հարցազրույցում:

Отношения Армении с НАТО никогда не будут направлены против России, заявил министр - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр обороны Армении Виген Саргсян сказал, что отношения Армении с НАТО «никогда не будут направлено против интересов нашего стратегического союзничества с Россией».
«НАТО реализует целый ряд миротворческих операций, санкционированных ООН. Для Армении очень важно и полезно иметь знания и опыт участия в таких многонациональных миротворческих операциях.
Это помогает нам формировать, с одной стороны, свои собственные миротворческие способности, иметь контингент, прошедший боевое дежурство в разных реальных условиях, и при этом формировать более полную картину и понимание системы международного миротворчества, в том числе с учетом существующих в нашем регионе конфликтов. Поэтому, я думаю, тут больших секретов и сюрпризов ни для кого быть не должно.
Кроме того, у нас с НАТО есть индивидуальная программа партнерства. Эта программа нацелена в первую очередь на развитие систем демократического контроля над вооруженными силами, укрепление той составляющей, которая базируется на парламентских формах правления, как во многих странах-членах НАТО. Мы реализуем целый ряд проектов, которые содействуют укреплению наших вооруженных сил, и убежден, что интересам наших союзников это никак не претит», - сказал министр в интервью РИА Новости.