ՀՀ-ն ու ՆԱՏՕ-ն գնահատել են գործընկերության նպատակները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Փետրվարի 27-ից մարտի 1-ը ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում իրականացվել է ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության շրջանակներում անցկացվող Պլանավորման եւ վերանայման գործընթացի (Planning and Review Process-PARP) եւ Գործընկերության նպատակների ամենամյա առաջընթացի գնահատումը։
Քննարկումների արդյունքում արդիականացվել են ՀՀ պաշտպանական բարեփոխումների եւ փոխգործունակ խաղաղապահ կարողությունների զարգացման աջակցությանն ուղղված ծրագրերն ու նպատակները։
Մասնավորապես, Հայաստանի պաշտպանության ռազմավարական վերանայման (Strategic Defense Review-SDR) գործընթացի եւ սահմանադրական փոփոխություններով պայմանավորված պաշտպանության ոլորտի օրենսդրության բարեփոխման արդյունքում վերանայված նպատակները կշարունակեն աջակցել պաշտպանական պլանավորման, ռազմական կրթության, բարեվարքության (Building Integrity) ամրապնդման, անձնակազմի կառավարման, ՆԱՏՕ-ի ուժերի հետ փոխգործունակ կարողությունների զարգացման եւ այլ ազգային առաջնահերթություններին ու համագործակցության ծրագրերին։
Գնահատման արդյունքներն ամփոփվել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լեւոն Այվազյանի եւ ՆԱՏՕ-ի պաշտպանական պլանավորման տնօրինության ղեկավար Պոլ Սեւերոյի մասնակցությամբ կայացած եզրափակիչ հանդիպման ժամանակ:
Գնահատման արդյունքներն առաջիկայում կներկայացվեն Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների մշտական ներկայացուցիչների հաստատմանը։

Armenia and NATO assess partnership objectives
Yerevan/Mediamax/. From February 27 to March 1, Defense Ministry of Armenia and NATO realized the annual assessment of the Planning and Review Process (PARP) and partnership objectives.
As a result of the discussion, the parties updated the programs and objectives for reforms in Armenia’s defense sector and assistance to development of the country’s interoperable peacekeeping capacities.
In particular, the objectives, reviewed as a result of the Strategic Defense Review (SDR) and legislative reforms in defense sector conditioned by constitutional amendments, will remain the assistance to defense planning, strengthening of military education, building integrity, staff management, development of interoperable capabilities with NATO forces, and other national priorities and programs.
The assessment was concluded by Chief of Defense Policy Department of the Armenian Defense Ministry Levon Ayvazyan and head of NATO Defense Planning Committee Paul Severo during the final meeting.
The results of the assessment will be introduced soon for approval of permanent representatives of Armenia and NATO member states.