Խաղաղապահների ուսումնական կենտրոնը կվերանորոգվի ԱՄՆ աջակցությամբ
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի «Զառ» ուսումնական կենտրոնում մեկնարկել են ԱՄՆ համաֆինանսավորմամբ իրականացվող շինարարական աշխատանքները:
Մեկնարկի արարողությանը մարտի 3-ին ներկա են գտնվել ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը եւ ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլզը:
«Կենտրոնը մեր ամերիկյան գործընկերների օժանդակության շնորհիվ առաջիկա ամիսների ընթացքում ամբողջովին կվերակառուցվի եւ նոր տեսք կստանա: Սա պաշտպանության բնագավառում հայ-ամերիկյան ակտիվ եւ արդյունավետ համագործակցության հերթական վկայություններից մեկն է: Կենտրոնի հիմնավերանորոգումից եւ տեխնիկական վերազինումից հետո մեր խաղաղապահները հնարավորություն կունենան վարժանքները եւ առաքելություններին նախապատրաստությունն իրականացնել բարելավված եւ ժամանակակից չափանիշներին համապատասխանող պայմաններում»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը:
«Զառ» ուսումնական կենտրոնը ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի հիմնական ուսումնական ստորաբաժանումն է, որտեղ իրականացվում են խաղաղապահ ուժերի վարժանքները եւ վերապատրաստումը: Վերանորոգման աշխատանքներն իրականացվելու են մի քանի փուլով:

Armenian peacekeepers’ training center to be renovated with U.S. support - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. "ZAR” training center of the Armenian Peacekeeping brigade has launched the renovation co-financed by the United States.
The ceremony on March 3 was attended by Armenian Defense Minister Vigen Sargsyan and U.S. Ambassador Richard Mills.
“The center will be completely renovated in the next few months with the help from our American partners. This is another proof of the active and efficient nature of Armenian-American cooperation in defense sector. Once the center is renovated and re-equipped, our peacekeepers will be able to train and prepare for the missions in improved conditions, compliant with modern standards,” Vigen Sargsyan said.
“ZAR” center is the main training unit of the Peacekeeping brigade of Armenian Armed Forces, where the servicemen receive training and retraining. The renovation will be completed in several stages.