ՆԱՏՕ-ի հիմնադրամը կօգնի Հայաստանին ականազերծման հարցերում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՆԱՏՕ-ի «վստահության հիմնադրամը» (Trust Fund) կօգնի Հայաստանում օգտահանել 140 դուրս գրված ռազմական ավտոմեքենա եւ 21 զրահամեքենա:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այդ մասին ասվում է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տարեկան զեկույցում, որը ներկայացվել է Բրյուսելում մարտի 13-ին:
«Նախագծով նաեւ նախատեսված են կրթական ծրագրեր, որոնք կօգնեն ՀՀ քաղաքացիական բնակչությանը նույնականացնել ականները եւ ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ», - ասվում է զեկույցում:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2016 թ. նոյեմբերին Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը եւ ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետի տեղակալ Մհեր Իսրայելյանը հայտնել էին, որ Գերմանիան 1 մլն եվրո կտրամադրի Հայաստանում հին զրահամեքենաների օգտահանման նպատակով:
Մաթիաս Քիսլերը նշել էր, որ տվյալ ծրագիրը ֆինանսավորելով, Գերմանիան օգնում է Հայաստանին կատարել Եվրոպայում սովորական սպառազինությունների մասին պայմանագրով ստանձնած պարտականությունները:

Трастовый фонд НАТО поможет Армении в вопросах разминирования - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Трастовый фонд НАТО поможет утилизировать в Армении 140 списанных военных автомобилей и 21 бронемашин.
Как сообщает Медиамакс, об этом говорится в ежегодном докладе генсека НАТО, представленном в Брюсселе 13 марта.
«Проект также предусматривает образовательные программы, которые помогут гражданскому населению Армении идентифицировать мины и принимать соответствуюшие меры», - говорится в докладе.
Медиамакс отмечает, что в ноябре 2016 года посол Германии в Армении Матиас Кислер и замначальника управления оборонной политики министерства обороны Армении Мгер Исраелян сообщили, что Германия предоставит 1 млн евро для утилизации старых бронемашин в Армении.
Матиас Кислер отмечал, что, финансируя данную программу, Германия помогает Армении выполнить обязательства, взятые в рамках Соглашения об обычных вооружениях в Европе.