Պաշտպանության ոլորտում հայ-չինական կապերը խորանում են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է Չինաստանի կենտրոնական ռազմական խորհրդի փոխնախագահ Սյույ Ցիլյանի հետ:
ՊՆ տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Սյույ Ցիլյանն իր հերթին համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանի պաշտպանության նախարարի այցը Չինաստան նոր խթան կհանդիսանա հայ-չինական հարաբերությունների խորացման գործում։
Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրել է պաշտպանական ոլորտում փոխգործակցության ընդլայնման հեռանկարներն ու հնարավորությունները։
Նախարարը նշել է, որ Հայաստանն ու Չինաստանն ակտիվ փոխգործակցում են ռազմական կրթության եւ հումանիտար ոլորտներում, սակայն ժամանակակից մարտահրավերները պարտադրում են առավել խորացնել համագործակցությունը:
Չինաստանի կենտրոնական ռազմական խորհրդի փոխնախագահի գնահատմամբ՝ Հայաստանը Չինաստանի համար վստահելի եւ անկեղծ գործընկեր է։

Армяно-китайские связи в оборонной сфере углубляются - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Виген Саргсян встретился сегодня с вице-президентом Центрального военного совета Китая Сюй Циляном.
Согласно сообщению минобороны, Сюй Цилян выразил убежденность, что визит министра обороны Армении в Китай станет новым стимулом для углубления армяно-китайских связей.
Виген Саргсян представил перспективы и возможности расширения взаимодействия в оборонной сфере.
Министр отметил, что Армения и Китай активно взаимодействуют в сфере военного образования и гуманитарной сфере, однако современные вызовы заставляют еще больше углубить сотрудничество.
По оценке вице-президента Центрального военного совета Китая, Армения – надежный и искренний партнер Китая. Стороны договорились активизировать усилия в вопросе углубления сотрудничества.