Պաշտպանության ոլորտում հայ-չինական կապերը խորանում են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է Չինաստանի կենտրոնական ռազմական խորհրդի փոխնախագահ Սյույ Ցիլյանի հետ:
ՊՆ տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Սյույ Ցիլյանն իր հերթին համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանի պաշտպանության նախարարի այցը Չինաստան նոր խթան կհանդիսանա հայ-չինական հարաբերությունների խորացման գործում։
Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրել է պաշտպանական ոլորտում փոխգործակցության ընդլայնման հեռանկարներն ու հնարավորությունները։
Նախարարը նշել է, որ Հայաստանն ու Չինաստանն ակտիվ փոխգործակցում են ռազմական կրթության եւ հումանիտար ոլորտներում, սակայն ժամանակակից մարտահրավերները պարտադրում են առավել խորացնել համագործակցությունը:
Չինաստանի կենտրոնական ռազմական խորհրդի փոխնախագահի գնահատմամբ՝ Հայաստանը Չինաստանի համար վստահելի եւ անկեղծ գործընկեր է։

Armenia and China are strengthening defense relations - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Defense Minister of Armenia Vigen Sargsyan met today with Vice Chairman of the Central Military Commission of China Xu Qiliang.
According to Armenian Defense Ministry, Xu Qiliang expressed his confidence that Vigen Sargsyan’s visit to China will give a new impetus to strengthening of Armenian-Chinese relations.
Vigen Sargsyan introduced the Vice Chairman to the perspectives and possibilities of expanding cooperation in defense.
The Armenian Defense Minister also noted that Armenia and China actively cooperate in military education and humanitarian sector, but challenges of our time demand closer collaboration.
CMC Vice Chairman stated that Armenia is a reliable and honest partner for China. The parties agreed to intensify efforts for strengthening cooperation.