Մոնթե Մելքոնյան վարժարանում Թումո կենտրոն կբացվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն այսօրվա մամուլի ասուլիսում խոսել է իր պաշտոնավարման մեկ տարվա մասին:
Նախարարը հատկապես կարեւորել է մեկ տարվա ընթացքում իրականացված կրթական ծրագրերն ու նախաձեռնությունները:
Նա հիշեցրել է, որ նպատակ է սահմանել Դիլիջանի Մոնթե Մելքոնյան վարժարանը դարձնել Հայաստանի լավագույն ավագ դպրոցը։
«Թվում էր՝ ժամկետները շատ սեղմ էին, բայց 8 ամիսների ընթացքում մեզ հաջողվեց ապահովել կրթահամալիրը անհրաժեշտ պայմաններով եւ այնտեղ հյուրընկալել 200 աշակերտների՝ առաջին անգամ ունենալով մրցակցային ընդունելություն՝ 3 դիմորդ մեկ տեղի համար», - ասել է Վիգեն Սարգսյանը։
Նախարարի խոսքով, ծառայության ընթացքում զինծառայողների համար լրացուցիչ կրթական հնարավորությունների ստեղծումը Ազգ-բանակ հայեցակարգի կարեւոր բաղադրիչն է:
«Թումո Բանակ ծրագիրը եւս հաջողությամբ գործում է՝ 100 ժամկետային զինծառայողներ ուսուցման կուրս են անցել Ստեփանակերտում եւ Դիլիջանում անցան։ Այս ծրագիրը շարունակական է լինելու եւ առաջիկայում խոշոր զորամասերում ծրագրում ենք ունենալ առանձին Թումո կենտրոններ», - ասել է Վիգեն Սարգսյանը։
Նախարարը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում Թումո ուսումնական կենտրոն կբացվի նաեւ Մոնթե Մելքոնյան վարժարանում։

В училище «Монте Мелконян» откроется центр Тумо - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Виген Саргсян подвел сегодня на пресс-конференции итоги первого года своего пребывания в должности.
Министр, в частности, подчеркнул важность образовательных программ и инициатив, реализованных в течение года.
Он напомнил, что поставил цель превратить училище «Монте Мелконян» в Дилижане в лучшую старшую школу Армении.
«Сроки были очень сжатыми, но за 8 месяцев нам удалось обеспечить образовательное учреждение необходимыми условиями и принять 200 учеников, впервые имея конкурсный набор: на одно место претендовали трое абитуриентов», - отметил Виген Саргсян.
По словам министра, создание дополнительных образовательных возможностей для военнослужащих за время службы является важным элементом концепции «Нация-армия».
«Программа Тумо-армия также успешно действует: 100 срочных военнослужащих прошли курс обучения в Степанакерте и Дилижане. Эта программа будет носить  продолжительный характер, и в будущем в крупных воинских частях планируем открыть отдельные центры Тумо», - заявил Виген Саргсян.
Министр сообщил, что в ближайшее время образовательный центр Тумо будет также открыт в училище «Монте Мелконян».