Մոնթե Մելքոնյան վարժարանում Թումո կենտրոն կբացվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն այսօրվա մամուլի ասուլիսում խոսել է իր պաշտոնավարման մեկ տարվա մասին:
Նախարարը հատկապես կարեւորել է մեկ տարվա ընթացքում իրականացված կրթական ծրագրերն ու նախաձեռնությունները:
Նա հիշեցրել է, որ նպատակ է սահմանել Դիլիջանի Մոնթե Մելքոնյան վարժարանը դարձնել Հայաստանի լավագույն ավագ դպրոցը։
«Թվում էր՝ ժամկետները շատ սեղմ էին, բայց 8 ամիսների ընթացքում մեզ հաջողվեց ապահովել կրթահամալիրը անհրաժեշտ պայմաններով եւ այնտեղ հյուրընկալել 200 աշակերտների՝ առաջին անգամ ունենալով մրցակցային ընդունելություն՝ 3 դիմորդ մեկ տեղի համար», - ասել է Վիգեն Սարգսյանը։
Նախարարի խոսքով, ծառայության ընթացքում զինծառայողների համար լրացուցիչ կրթական հնարավորությունների ստեղծումը Ազգ-բանակ հայեցակարգի կարեւոր բաղադրիչն է:
«Թումո Բանակ ծրագիրը եւս հաջողությամբ գործում է՝ 100 ժամկետային զինծառայողներ ուսուցման կուրս են անցել Ստեփանակերտում եւ Դիլիջանում անցան։ Այս ծրագիրը շարունակական է լինելու եւ առաջիկայում խոշոր զորամասերում ծրագրում ենք ունենալ առանձին Թումո կենտրոններ», - ասել է Վիգեն Սարգսյանը։
Նախարարը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում Թումո ուսումնական կենտրոն կբացվի նաեւ Մոնթե Մելքոնյան վարժարանում։

A Tumo center to open at Monte Melkonyan College - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Defense Minister of Armenia Vigen Sargsyan spoke about his first year in the office at the press conference today.
Minister attached special importance to the educational programs and initiatives that were realized in that period.
He reminded about his goal to make Monte Melkonyan College in Dilijan the best high school in Armenia.
“The schedule seemed too tight but we managed to provide all necessary conditions in 8 months and admit 200 pupils via the first ever selective entry, with 3 applicants per place,” said Vigen Sargsyan.
According to the minister, additional educational opportunities for serving persons are an important component of the “Nation-Army” concept.
“The Tumo Army program is operating successfully: 100 conscript servicemen took courses in Stepanakert and Dilijan. The program will be continued. We plan to open Tumo centers at large military units in the future,” informed Vigen Sargsyan.