Ոստիկանությունը կձեռնարկի «իրավաչափ բոլոր միջոցները» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ոստիկանության տարածած նոր հայտարարության համաձայն՝ Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարած հավաքի մասնակիցների կողմից կառավարական շենքերի եւ պետական մարմինների արգելափակումը «դուրս է խաղաղ հավաքներ կազմակերպելու իրավունքի բովանդակությունից»:
«Ավելին, դրանց որոշ դրսեւորումներ առերեւույթ համընկնում են քրեորեն հետապնդելի արարքի հատկանիշների հետ:
ՀՀ ոստիկանությունը հայտարարում է, որ ստեղծված իրավիճակում, հատկապես, երբ առկա է հավաքը դադարեցնելու մասին իրազեկված որոշում, առկա են Սահմանադրությամբ եւ օրենքով նախատեսված իրավաչափ հիմքերը ոչ միայն հավաքը ցրելու, այլ շարունակվող հանցավոր գործողությունները կասեցնելու եւ խափանելու համար:
Միաժամանակ, ՀՀ ոստիկանությունը տեղեկացնում է, որ ՀՀ տարբեր մարզերում եւ քաղաքներում իրականացվող լայնամասշտաբ գործողությունների, հեղափոխական իրավիճակի, լարվածության կամ անկայունության վերաբերյալ տարածվող լուրերը բացարձակ ապատեղեկատվություն են եւ որեւէ աղերս չունեն իրականության հետ, ուստի կոչ է անում հավաքի մասնակիցներին եւ ԶԼՄ-ներին՝ ձեռնպահ մնալ նման եւ այլ սադրիչ վարքագիծ դրսեւորելուց:
Ոստիկանությունը հավաստիացնում է, որ ձեռնարկելու է իրավիճակից թելադրվող եւ իրավաչափ բոլոր միջոցները՝ պետական կառույցների բնականոն գործունեությունն ապահովելու եւ դրանցում իրենց պարտականությունները կատարող անձանց իրավունքներն ու իրավաչափ շահերը պաշտպանելու համար»,- ասված է հայտարարությունում:

Полиция Армении предпримет «все законные меры» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Согласно новому заявлению полиции, блокирование правительственных зданий и государственных органов участниками организованного Николом Пашиняном митинга «не входит в сущность права на мирные собрания».
«Более того, некоторые проявления этих действий наглядно соответствуют признакам уголовно преследуемого поступка.
Полиция Армении объявляет, что в сложившейся ситуации, особенно, когда есть объявленное решение о прекращении митинга, существуют предусмотренные Конституцией и законом основы не только для разгона митинга, но и пресечения и препятствования продолжающихся преступных действий.
Одновременно, полиция Армении сообщает, что распространяющиеся сведения о полномасштабных действиях, революционном положении, напряжении или нестабильности в различных марзах Армении являются абсолютной дезинформацией и не имеют никакой связи с действительностью, в связи с чем призываем участников митинга и СМИ воздержаться от подобного провокационного поведения.
Полиция заверяет, что предпримет диктуемые ситуацией и все законные меры для обеспечения естественной деятельности государственных органов и защиты прав и законных интересов лиц, выполняющих в них свои обязанности»,- говорится в сообщении.