Երեւանն ու Բեռլինը գոհ են պաշտպանական գործակցությունից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Պաշտպանական ոլորտում հայ-գերմանական համագործակցությունը բարձր մակարդակի վրա է գտնվում:
Այդպիսի գնահատական է տվել ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ սեպտեմբերի 19-ին ընդունելով Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերին եւ ռազմական կցորդ Լուց-Միխաել Քրիստոֆ Լորենցենին:
Նախարարն ասել է, որ համագործակցությունն իրականացվում է մի քանի ձեւաչափով. փորձի փոխանակում, ռազմական կրթություն, համատեղ մասնակցություն Աֆղանստանում իրականցվող ՆԱՏՕ-ի առաքելությանը:
Մաթիաս Քիսլերը եւս բարձր է գնահատել համագործակցության ներկա մակարդակը, նշելով, որ գերմանական կողմը պատրաստ է շարունակել զարգացնել արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Հանդիպման ավարտին Մաթիաս Քիսլերը ՀՀ ՊՆ Խաղաղապահ ուժերի բրիգադի փոխգնդապետ Խաչատուր Սահակյանին հանձնել է «Բունդեսվերի ծառայությունների համար» մեդալ:
Խաչատուր Սահակյանը 2017 թվականին զբաղեցրել է «Վճռական աջակցություն» առաքելության ԳԴՀ հրամանատարության կազմում Քաբուլում առաքելություն իրականացնող հայկական զորախմբի հրամանատարի պաշտոնը եւ պարգեւատրվել է գերմանական ուժերի հետ արդյունավետ համագործակցության համար:

Ереван и Берлин довольны сотрудничеством в сфере обороны - Mediamax.am
С такой оценкой выступил министр обороны Армении Давид Тоноян, принимая 19 сентября посла Германии в Армении Матиаса Кислера и военного атташе Луц-Михаель Кристоф Лоренца.
Министр отметил, что сотрудничество осуществляется в нескольких форматах: обмен опытом, военное образование, совместное участие в миссии НАТО «Решительное содействие» в Афганистане.
Матиас Кислер также высоко оценил уровень сотрудничества, отметив, что немецкая сторона готова продолжать развивать его.
В конце встречи Матиас Кислер вручил подполковнику Бригады миротворческих сил минобороны Армении Хачатуру Саакяну медаль «За заслуги Бундесвера».
Хачатур Саакян в 2017 году занимал должность командира армянского контингента в Кабуле в рамках миссии «Решительное содействие» и награжден за эффективное сотрудничество с немецкими военными.