Քննարկվել են ԵՄ հետ անվտանգային համագործակցության հեռանկարները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության (ԵԱԳԾ) Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի տնօրինության գործադիր տնօրեն Թոմաս Մայր-Հարթինգի հետ քննարկել է անվտանգության եւ պաշտպանության բնագավառում համագործակցության հեռանկարները:
Մասնավորապես, ինչպես հայտնում են ՊՆ լրատվական ծառայությունից, քննարկվել են ԵՄ ուսումնավարժական ծրագրերում զինվորական անձնակազմ ընդգրկելու եւ ԵՄ խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցելու հնարավորությունները:
Դավիթ Տոնոյանը նաեւ ներկայացրել է շփման գծում եւ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին տիրող իրավիճակը` նշելով, որ ներկայումս լարվածությունը որոշակիորեն նվազել է:

Обсуждены перспективы оборонного сотрудничества с ЕС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. И.о. министра обороны Армении Давид Тоноян обсудил с директором Европейской службы внешних связей (ЕСВС) по вопросам Европы и Центральной Азии Томасом Маер-Хартингом перспективы сотрудничества в сфере безопасности и обороны.
В частности, как сообщает пресс-служба минобороны, обсуждались вопросы вовлечения армянского персонала в военно-образовательные программы Евросоюза и возможности участия в миротворческих миссиях ЕС.
Давид Тоноян также представил ситуацию на линии соприкосновения и на армяно-азербайджанской государственной границе, отметив, что в последнее время напряжение  несколько снизилось.