Դավիթ Տոնոյան. ԵՄ-ն պատշաճ գնահատական է տվել զինված ուժերում ընթացող բարեփոխմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը Մեդիամաքս-ին ասել է, որ ԵՄ ինստիտուտները «պատշաճ գնահատական են տվել զինված ուժերի նկատմամբ քաղաքացիական եւ ժողովրդավարական վերահսկողության կարողությունների զարգացմանն ուղղված ՊՆ քաղաքականությանը»:
Դավիթ Տոնոյանն ասել է այդ մասին, Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանելով Եվրոպական Հանձնաժողովի եւ ԵՄ արտաքին հարաբերությունների եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով Գերագույն Ներկայացուցչի կողմից հրապարակած Եվրոպական Հարեւանության Քաղաքականության իրականացման վերաբերյալ 2011թ.-ի համատեղ աշխատանքային փաստաթղթերը՝ Հայաստանի, ինչպես նաեւ այլ գործընկեր երկրների վերաբերյալ:
«Նախքան փաստաթղթերի անվտանգության եւ զինված ուժերի ոլորտին վերաբերող հատվածին անդրադառնալը, կցանկանայի ուշադրություն հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ փաստաթղթերի ձեւաչափը միատեսակ չէ բոլոր դիտարկվող երկրների համար: Միեւնույն ենթավերնագրի ներքո տարբեր երկրներին վերաբերող զեկույցներն անդրադառնում են տարբեր ուղղությունների: Ընդ որում, տպավորություն է ստեղծվում, որ ԵՄ գործընկերները անդրադարձ են կատարել հիմնականում այն հարցերին, որոնցում ակնհայտ առաջընթաց է նկատվում (ինչի մասին վերաբերյալ զեկույցներում հատուկ նշվում է), կամ էլ առկա են շուտափույթ լուծման ենթակա լուրջ խնդիրներ: Ուշագրավ է, որ մեր տարածաշրջանի երկրներից միայն Հայաստանի վերաբերյալ զեկույցում է անդրադարձ արվել զինված ուժերի եւ դրանց նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողության խնդիրներին», - նկատել է Դավիթ Տոնոյանը:
«Կարծում եմ, զեկույցները բավականին օբյեկտիվ գնահատական են տալիս առկա վիճակին: ԵՄ ինստիտուտների կողմից պատշաճ գնահատական են տվել զինված ուժերի նկատմամբ քաղաքացիական եւ ժողովրդավարական վերահսկողության կարողությունների զարգացմանն ուղղված ՊՆ քաղաքականությանը: Այն արտահայտվում է թե ազգային անվտանգության թույլատրելի սահմաններում թափանցիկության ապահովման, թե քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների հետ բաց համագործակցության եւ թե մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ու դրանց վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման հարցերում:
Անշուշտ, դեռեւս կան բազմաթիվ օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ պատճառներով պայմանավորված խնդիրներ, բայց պետք է ընդունել, որ բարեփոխումը աստիճանական գործընթաց է, որի շարունակականության ապահովման համար առկա է քաղաքական կամք: Այդ խնդիրները գտնվում են ՀՀ նախագահի եւ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարի անմիջական ուշադրության կենտրոնում: Մոտեցումը հետեւյալն է. չկա ժողովրդավարական արժեքներին այլընտրանք նաեւ պաշտպանության եւ անվտանգության ապահովման գործում», - Մեդիամաքս-ին ասել է Դավիթ Տոնոյանը:

Давид Тоноян: ЕС дал должную оценку реформам ВС Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян сказал Медиамакс, что институты ЕС «дали должную оценку политике минобороны Армении по укреплению гражданского и демократического контроля над вооруженными силами».
Давид Тоноян сказал об этом, комментируя по просьбе Медиамакс совместные доклады  Европейской Комиссиии и Верховного Представителя ЕС по вопросам иностранных дел и безопасности о выполнении Политики Европейского соседства Арменией и другими странами-партнерами в 2011 году.
«Прежде чем обратиться к разделу документов, который касается безопасности и сферы вооруженных сил, хотел обратить внимание на то обстоятельство, что формат документов различается для всех рассматриваемых стран. Создается впечатление, что наши партнеры из ЕС обратились в основном к тем сферам, в которых наблюдается очевидный прогресс (о чем говорится в докладах), или же существуют серьезные вопросы, подлежащие быстрому решению. Примечательно, что из стран нашего региона только в случае с Арменией ЕС обратился к вопросам гражданского контроля над вооруженными силами», - сказал замминистра.
«Считаю, что доклады дают довольно объективную оценку нынешней ситуации. Институты ЕС дали должную оценку политике минобороны Армении по укреплению гражданского и демократического контроля над вооруженными силами. Эта политика выражается как обеспечением прозрачности, допустимой с точки зрения национальной безопасности, так сотрудничеством с институтами гражданского общества, а также усовершенствованием механизмов защиты прав человека и повышением осведомленности о них.
Несомненно, остаются вопросы, обусловленные объективными и субъективными причинами, но следует признать, что реформирование - это поэтапный процесс, для обеспечения продолжительности которого необходима политическая воля. Эти вопросы находятся в центре внимания президента и министра обороны Армении. Подход заключается в следующем: демократическим ценностям нет альтернативы в том числе в вопросах обороны и безопасности», - сказал Медиамакс Давид Тоноян.