Վաղը կմեկնարկի Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի՝ սպառողների ֆինանսական կրթման ծրագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վաղվանից մեկնարկում է Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի՝ «Սպառողների ֆինանսական կրթության/իրազեկվածության բարձրացման ծրագիրը»:
Այն ուղղված կլինի 5 թիրախային խմբերին. ավագ դպրոցի աշակերտներ, ուսանողներ, ֆինանսական ծառայություններից օգտվողներ, տարեցներ եւ ԱՊՊԱ համակարգի մասնակիցներ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ ֆինանսական  համակարգի հաշտարար Փիրուզ Սարգսյանն այսօր Երեւանում տեղեկացրել է, որ սեպտեմբերի 6-ից հաշտարարի գրասենյակի աշխատակիցները ֆինանսական իրազեկմանն ուղղված դասընթացներ կանցկացնեն ավագ դպրոցներում՝ այս տարի տեղեկացնելով աշակերտների 33,3%-ին եւ նախատեսելով մնացած մասը ծածկել 2012թ. ընթացքում:
Դպրոցներում անցկացվելու են 50 րոպե տեւողությամբ դասընթացներ՝ հատուկ դպրոցականների համար մշակված մեթոդաբանությամբ (ֆիլմի ցուցադրում, խաղեր եւ մրցույթներ, որոնց միջոցով դպրոցականները սովորելու են, թե ինչպես է առաջացել փողը, ինչ է ֆինանսական համակարգը, բանկը, ապահովագրությունը եւ այլն): Դպրոցականների համար հայտարարված է նաեւ շարադրությունների մրցույթ՝ «Ֆինանսական ծառայություններ. ինչ գիտեմ նրանց մասին» թեմայով: Աշակերտների համար կրթական ծրագիրը մեկնարկում է Երեւանի եւ Սյունիքի դպրոցներում:
Փիրուզ Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ համապատասխան ծրագրեր են մշակվել նաեւ այլ թիրախային խմբերի համար, մասնավորապես, նկարահանվել են տեղեկատվական հոլովակներ, որոնք հեռարձակվելու են կենտրոնական եւ մարզային հեռուստաալիքներով, պատրաստվել են բուկլետներ, պաստառներ եւ ֆինանսական համակարգի մասին իրազեկող այլ պարագաներ:
«Կրթական ծրագիրը թույլ կտա մեզ ունենալ կիրթ սպառողներ ֆինանսական ոլորտում եւ խթանել Հայաստանում ֆինանսական միջնորդությունը»,- ասել է Փիրուզ Սարգսյանը:

Program for increasing consumers’ financial awareness starts in Armenia
Yerevan/Mediamax/. A “Program for increasing consumers’ financial awareness”, initiated by the Office of Financial Ombudsman of Armenia, starts in Armenia on September 6.
The program will be directed to 5 target groups: high school pupils, students, people using financial services, elderly people and participants of CTP system.
Armenian Financial Ombudsman Piruz Sargsyan said in Yerevan today that on September 6 the employees of the Office will start classes for increasing the financial awareness in high schools. They are going to inform 33,3% pupils this year and cover the rest part within 2012.
50-minute classes worked out by special methodology (film show, games and contests through which the pupils will learn how the money was invented, what the financial system, the bank and the insurance are, etc.) will be held in schools. An essay contest on “Financial services: what I know about them” has been also announced among pupils. The educational program for pupils starts in high schools of Yerevan and Syunik marz.
Piruz Sargsyan said that relevant programs have been also worked out for other target groups,. In particular, informative videos have been shot which will air on regional and central TV, as well as special booklets, posters and other products about the financial system have been prepared.
“The educational program will allow us to have more informed consumers in the financial sector, thus stimulating the growth of the financial mediation in Armenia,” Piruz Sargsyan said.