Վաղը կմեկնարկի Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի՝ սպառողների ֆինանսական կրթման ծրագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վաղվանից մեկնարկում է Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի՝ «Սպառողների ֆինանսական կրթության/իրազեկվածության բարձրացման ծրագիրը»:
Այն ուղղված կլինի 5 թիրախային խմբերին. ավագ դպրոցի աշակերտներ, ուսանողներ, ֆինանսական ծառայություններից օգտվողներ, տարեցներ եւ ԱՊՊԱ համակարգի մասնակիցներ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ ֆինանսական  համակարգի հաշտարար Փիրուզ Սարգսյանն այսօր Երեւանում տեղեկացրել է, որ սեպտեմբերի 6-ից հաշտարարի գրասենյակի աշխատակիցները ֆինանսական իրազեկմանն ուղղված դասընթացներ կանցկացնեն ավագ դպրոցներում՝ այս տարի տեղեկացնելով աշակերտների 33,3%-ին եւ նախատեսելով մնացած մասը ծածկել 2012թ. ընթացքում:
Դպրոցներում անցկացվելու են 50 րոպե տեւողությամբ դասընթացներ՝ հատուկ դպրոցականների համար մշակված մեթոդաբանությամբ (ֆիլմի ցուցադրում, խաղեր եւ մրցույթներ, որոնց միջոցով դպրոցականները սովորելու են, թե ինչպես է առաջացել փողը, ինչ է ֆինանսական համակարգը, բանկը, ապահովագրությունը եւ այլն): Դպրոցականների համար հայտարարված է նաեւ շարադրությունների մրցույթ՝ «Ֆինանսական ծառայություններ. ինչ գիտեմ նրանց մասին» թեմայով: Աշակերտների համար կրթական ծրագիրը մեկնարկում է Երեւանի եւ Սյունիքի դպրոցներում:
Փիրուզ Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ համապատասխան ծրագրեր են մշակվել նաեւ այլ թիրախային խմբերի համար, մասնավորապես, նկարահանվել են տեղեկատվական հոլովակներ, որոնք հեռարձակվելու են կենտրոնական եւ մարզային հեռուստաալիքներով, պատրաստվել են բուկլետներ, պաստառներ եւ ֆինանսական համակարգի մասին իրազեկող այլ պարագաներ:
«Կրթական ծրագիրը թույլ կտա մեզ ունենալ կիրթ սպառողներ ֆինանսական ոլորտում եւ խթանել Հայաստանում ֆինանսական միջնորդությունը»,- ասել է Փիրուզ Սարգսյանը:

Ереван/Медиамакс/. С завтрашнего дня стартует "Программа по повышению финансовой образованности/информированности потребителей”, инициированная офисом Омбудсмена финансовой системы Армении.
Программа будет направлена на 5 целевых групп: ученики старших школ, студенты, люди, пользующиеся финансовыми услугами, пожилые люди и участники системы ОСАГО.
Как сообщает Медиамакс, Омбудсмен финансовой системы Армении Пируз Сарсгян сообщила сегодня в Ереване, что с 6 сентября сотрудники Офиса омбудсмена финансовой системы начнут занятия по повышению финансовой осведомленности в старших школах, проинформировав в этом году 33,3% учеников и планируя покрыть остальную часть в течение 2012 года.
В школах будут проводится 50-минутные уроки по специально разработанной методике (показ фильма, игры и конкурсы, посредством которых школьники узнают, как возникли деньги, что такое финансовая система, банк, страхование и т.д.) Среди школьников объявлен также конкурс сочинений на тему “Финансовые услуги: что я о них знаю”. Образовательная программа для школьников стартует в старших школах Еревана и Сюника.
Пируз Саргсян сообщила, что соответствуяще программы разработаны также для остальных целевых групп, в частности, сняты информационные видеоролики, которые будут транслироваться по центральным и региональным телеканалам, подготовлены буклеты, постеры и прочие продукты, информирующие о финансовой системе.
“Образовательная программа позволит нам иметь более осведомленных потребителей в финансовом секторе и стимулировать этим рост финансового посредничества в Армении”, - сказала Пируз Саргсян.