Հայաստանը կարող է գործակցել Մաքսային միության հետ, կարծում է Խրիստենկոն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն կարծում է, որ չնայած ընդհանուր սահմանի բացակայությանը` Հայաստանը կարող է համագործակցել Մաքսային միության (ՄՄ) հետ:
«Շատերի համար դա [ընդհանուր սահմանի բացակայությունը] անհաղթահարելի խոչընդոտ էր թվում: Բայց ըստ ինձ, դա այդպես չէ: Իհարկե, Հայաստանը շատ զգայուն ենթակառուցվածքային սահմանափակումներ ունի. նրա միակ տրանսպորտային միջանցքը Մաքսային միության հետ անցնում է Վրաստանի տարածքով: Սակայն Հայաստանի ռազմավարական հետաքրքրությունը արտահայտված է, եւ այն կայանում է նրանում, որ այն եվրասիական երկիր է: Պետք է նայենք բոլոր հետաքրքիր ձեւաչափերին: Ընդհանուր առմամբ, աշխարհը փոխվում է, եւ մեր զինանոցում կարող են փոխգործակցության նոր մոդելներ լինել, որոնք մինչ այդ գոյություն չունեին», - ասել է Վիկտոր Խրիստենկոն «Վեդոմոստի» թերթի հետ հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ վերջերս ՄՄ անդամները Ուկրաինայի կառավարության հետ առեւտրի եւ տեխնիկական կարգավորման ոլորտում համագործակցության հուշագրեր են ստորագրել:
«Դրանք երկխոսության հարթակներ են: Այժմ, եթե Ուկրաինայի հետ առեւտրային հարաբերություններում որեւէ խնդիրներ են ծագում, օրինակ` շուկայում դեմպինգի նշաններ, կամ էլ որեւէ այլ ոչ պատշաճ վարքագիծ, մենք սկսում ենք խորհրդակցությունները», - ասել է Խրիստենկոն:
Նա տեղեկացրել է, որ «մենք վերջերս պայմանավորվեցինք Հայաստանի կառավարության հետ, որ նմանատիպ հուշագրեր կպատրաստենք»: «Կարծում եմ, որ Հայաստանի հետ գործակցությունը կարող է նույնիսկ ավելի ինտենսիվ լինել, քան Ուկրաինայի հետ», - ասել է Խրիստենկոն:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ ս.թ. դեկտեմբերի 5-ին Վիկտոր Խրիստենկոն հանդիպել էր ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ: Հանդիպմանը քննարկվել էին Հայաստանի եւ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի միջեւ համագործակցության հեռանկարներն ու ուղղությունները, անդրադարձ էր կատարվել տարածաշրջանային ինտեգրացիոն գործընթացներին: Անդրադառնալով Հայաստանի եվրաինտեգրման գործընթացներին, վարչապետը նշել էր, որ այժմ հաջողությամբ ընթացքի մեջ են ԵՄ-ի հետ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման բանակցությունները, որոնք մեր երկիրը նախատեսում է ավարտին հասցնել 2013 թվականին: Վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է ինտեգրացիոն գործընթացներով եւ դրանք դիտարկում է միմյանց փոխլրացնելու տեսանկյունից:
Հիշեցնենք, որ վերջերս Մեդիամաքս-ին տված հարցազրույցում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության առեւտրի եւ ծառայությունների վարչության պետ Գագիկ Քոչարյանն ասել էր.
«Մաքսային միությունը ենթադրում է, որ անդամ երկրների միջեւ վերանում են մաքսային անցակետերը, եւ այդ երկրներն այլեւս չեն կարող ինքնուրույն վարել իրենց արտաքին առեւտրի քաղաքականությունը:
Այսօր մենք բանակցում ենք ԵՄ հետ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու համաձայնագրի (DCFTA) շուրջ, որը շատ մեծ արդյունքներ կտա Հայաստանին, ու եթե մենք մտնենք մաքսային միության մեջ, DCFTA-ի մասին կարող ենք մոռանալ»:

Армения может взаимодействовать с Таможенным союзом, считает Христенко - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Председатель коллегии Евразийской экономической комиссии Виктор Христенко считает, что несмотря на отсутствие общей границы, Армения может взаимодействовать с Таможенным союзом (ТС).
«Многим это [отсутствие общей границы] казалось непреодолимым препятствием. Но с моей точки зрения - нет. Безусловно, у Армении есть очень чувствительные инфраструктурные ограничения: она имеет единственный транспортный коридор к ТС, и он идет через Грузию. Но стратегический интерес Армении артикулирован, и он сводится к тому, что это евразийская страна. Надо смотреть на все интересные форматы. Вообще, мир меняется, и в нашем арсенале могут появиться новые модели взаимодействия, которых раньше не было», - сказал Виктор Христенко в интервью газете «Ведомости».
Он отметил, что недавно члены ТС подписали с правительством Украины два меморандума: о взаимодействии в сфере торговли и технического регулирования.
«Это площадки диалога. Теперь если в торговых отношениях с Украиной возникают какие-то проблемы - например, зафиксированы признаки демпинга или другое некорректное поведение на рынке, мы начинаем консультации», - сказал Христенкою
Он сообщил, что «недавно мы с правительством Армении договорились, что подготовим меморандумы, аналогичные украинским». «Мне кажется, что движение с Арменией может быть даже более интенсивное, чем с Украиной», - сказал Христенко.
Медиамакс напоминает, что 5 декабря с.г. Виктор Христенко посетил Ереван и встретился с премьер-министром Армении Тиграном Саргсяном. На встрече обсуждались региональные интеграционные процессы и Таможенный Союз. Обращаясь на встрече к процессу евроинтеграции Армении, Тигран Саргсян отметил, что в настоящее время с успехом продолжаются переговоры с ЕС вокруг Соглашения о глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли, которые Армения планирует завершить в 2013г. Премьер подчеркнул, что Армения заинтересована в интеграционных процессах и рассматривает их с точки зрения взаимодополняемости.
В недавнем интервью Медиамакс глава управления регулирования торговли и услуг минэкономики Армении Гагик Кочарян сказал:
«Таможенный союз предполагает, что между странами-членами исчезают таможенные пункты и они больше не могут самостоятельно вести свою внешнеторговую политику.
Сегодня мы ведем переговоры с ЕС вокруг Соглашения о глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли (DCFTA), которая даст Армении значительные плоды, и если мы войдем в Таможенный союз, о DCFTA можно будет забыть».