Հայաստանն ու Վրաստանը կրթական համատեղ ծրագրեր կմշակեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս:Հայաստանն ու Վրաստանը կակտիվացնեն ընդհանուր կրթական տարածքի գործունեությունն ու համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Համապատասխան համաձայնությունը ձեռք է բերվել Թբիլիսիում Հայաստանի եւ Վրաստանի կրթության եւ գիտության նախարարներ Լեւոն Մկրտչյանի եւ Ալեքսանդր Ջեջելավայի հանդիպմանը:
ՀՀ ԿԳՆ-ում նշել են, որ հանդիպման արդյունքում ձեռք են բերվել գործնական պայմանավորվածություններ հետեւյալ ուղղություններով՝ բարձրագույն կրթության եւ գիտության ոլորտներում համատեղ գիտակրթական նախագծերի իրականացում, հանրակրթական եւ միջին մասնագիտական կրթության ոլորտներում կոնկրետ ծրագրերի իրագործում:
Մասնավորապես, համաձայնություն է ձեռք բերվել, որ Վրաստանում գործող հայկական դպրոցների համար դասագրքերի հայերեն թարգմանությունը, մեթոդական աշխատանքները եւ վերապատրաստման հետ առնչվող գործընթացները կիրականացվեն Հայաստանի մասնագետների գործուն մասնակցությամբ:
Լեւոն Մկրտչյանն այցելել է Վրաստանի կրթության որակի ազգային կենտրոն, ինչպես նաեւ Վրաստանի տեխնիկական համալսարան: Քննարկվել են Հայաստանի տեխնիկական եւ ինժեներական բուհերի հետ համագործակցության հնարավորությունները:

Армения и Грузия разработают совместные образовательные программы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Армения и Грузия активизируют работу общей образовательной зоны и реализацию совместных программ.
Договоренность об этом была достигнуто в Тбилиси на встрече министров образования Армении и Грузии Левона Мкртчяна и Александра Джеджелава.
В министерстве образования и науки Армении отметили, что по итогам встречи также были достигнуты договоренности по следующим направлениям: осуществление общих научно-образовательных программ, проведение конкретных программ в области общего и среднего специального образования.
В частности, достигнуто соглашение о том, что все процессы, связанные с переводом учебников, методической работой и переподготовкой в действующих в Грузии армянских школах будут проходить с активным участием армянских специалистов.
Левон Мкртчян посетил Национальный центр качества образования Грузии, Технический университет Грузии и обсудил возможности сотрудничества с техническими и инженерными вузами Армении.