Ընտրվել է էլ. կրթության առավել արդյունավետ առարկայախումբը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանն այսօր կարեւորել է տեսադասերի գնահատման արդյունավետությունը:
«Բովանդակային առումով կրթակարգի ամենասկզբունքային խնդիրն առարկայական խմբերի եւ բնագավառների ճիշտ համամասնությամբ բաշխումն է: Երկրորդը մեթոդաբանության խնդիրն է՝ մենք պետք է նախ մշակենք եւ դպրոցներին առաջարկենք տեսադասերի եւ էլեկտրոնային կրթության մեթոդիկա: Հաջորդ ամենակարեւոր խնդիրն էլեկտրոնային գրադարանի ստեղծումն է, որտեղ պետք է ներբեռնել կրթական ամբողջական եւ համակարգված բովանդակություն՝ ըստ առարկաների եւ դասարանների: Համակարգը պետք է բաց եւ հասանելի լինի բոլոր դպրոցների համար»,- ասել է Լեւոն Մկրտչյանը:
Նախարարը հիշեցրել է, որ վարչապետը հանձնարարական է տվել՝ երկշաբաթյա ժամկետում կառավարություն ներկայացնել նոր ուսումնական տարվանից էլեկտրոնային կրթության զանգվածային կիրառումն ապահովող համալիր միջոցառումների ժամանակացույցը:
Խորհրդակցության ընթացքում ընտրվել է հեռավար եւ էլեկտրոնային կրթության համար առավել արդյունավետ համարվող առարկայախումբը («Ինֆորմատիկա», «Քիմիա», «Ֆիզիկա», «Կենսաբանություն», «Աշխարհագրություն» եւ օտար լեզուներ):
Ներկայացվել է նաեւ «Դպրոցների համագործակցության վիրտուալ համայնքի ձեւավորման ազգային ծրագրի» նախագիծը:

Отобраны наиболее эффективные для электронного обучения предметы
Ереван /Медиамакс/. Министр образования и науки Армении Левон Мкртчян отметил сегодня важность оценки эффективности видеоуроков.
«В содержательном плане самая принципиальная задача концепции образования – распределение в правильном соотношении групп предметов и сфер. Вторая – проблема методики: нам нужно разработать и предложить школам методику видеоуроков и электронного образования. Следующая важнейшая задача – создание электронной библиотеки, в которую должен войти полноценный и систематизированный образовательный контент – по классам и предметам. Система должна быть открытой и доступной для всех школ», - сказал Левон Мкртчян.
Министр напомнил, что премьер-министр поручил в трехнедельный срок представить правительству график комплексных мероприятий, обеспечивающих массовое применение электронного обучения в новом учебном году.
В ходе совещания были отобраны предметы, наиболее эффективные для дистанционного и электронного обучения: информатика, химия, физика, биология, география и иностранные языки.
Была представлена также «Национальная программа формирования виртуальной общины сотрудничества школ».