Ընտրվել է էլ. կրթության առավել արդյունավետ առարկայախումբը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանն այսօր կարեւորել է տեսադասերի գնահատման արդյունավետությունը:
«Բովանդակային առումով կրթակարգի ամենասկզբունքային խնդիրն առարկայական խմբերի եւ բնագավառների ճիշտ համամասնությամբ բաշխումն է: Երկրորդը մեթոդաբանության խնդիրն է՝ մենք պետք է նախ մշակենք եւ դպրոցներին առաջարկենք տեսադասերի եւ էլեկտրոնային կրթության մեթոդիկա: Հաջորդ ամենակարեւոր խնդիրն էլեկտրոնային գրադարանի ստեղծումն է, որտեղ պետք է ներբեռնել կրթական ամբողջական եւ համակարգված բովանդակություն՝ ըստ առարկաների եւ դասարանների: Համակարգը պետք է բաց եւ հասանելի լինի բոլոր դպրոցների համար»,- ասել է Լեւոն Մկրտչյանը:
Նախարարը հիշեցրել է, որ վարչապետը հանձնարարական է տվել՝ երկշաբաթյա ժամկետում կառավարություն ներկայացնել նոր ուսումնական տարվանից էլեկտրոնային կրթության զանգվածային կիրառումն ապահովող համալիր միջոցառումների ժամանակացույցը:
Խորհրդակցության ընթացքում ընտրվել է հեռավար եւ էլեկտրոնային կրթության համար առավել արդյունավետ համարվող առարկայախումբը («Ինֆորմատիկա», «Քիմիա», «Ֆիզիկա», «Կենսաբանություն», «Աշխարհագրություն» եւ օտար լեզուներ):
Ներկայացվել է նաեւ «Դպրոցների համագործակցության վիրտուալ համայնքի ձեւավորման ազգային ծրագրի» նախագիծը:

Photo: Press service of Armenian Ministry of Education and Science
Yerevan /Mediamax/. Armenian Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan stressed the importance of efficient evaluation of video lessons today.
“The key issue of education system in terms of content is the correct distribution of school subject groups and spheres. The second most important issue is methodology – first we have to develop and offer to schools the methodology of video lessons and e-learning. The next issue is creation of e-library, where we should include a complete and systematized educational content by subjects and grades. The system must be open and accessible to all schools,” Levon Mkrtchyan said.
Minister reminded of Prime Minister’s instruction to prepare the event schedule for mass application of e-learning in the new academic year in two weeks and present it to the government.
During the meeting, the following school subjects were selected for distant learning and e-learning - informatics, chemistry, physics, biology, geography and foreign languages.