Հայաստանը կարեւորում է կրթական համակարգում Լիտվայի օրինակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանն այսօր ասել է, որ անկախացումից հետո Հայաստանի եւ Լիտվայի համագործակցությունը կրթության համակարգում համաքայլ է ընթացել:
Նախարարն այս մասին նշել է Հայաստանում Լիտվայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասի հետ հանդիպմանը:
«Կրթության համակարգում մշտապես զգացել ենք Լիտվայի աջակցությունը, կրթական նոր համակարգի անցման ճանապարհին մեզ համար կարեւորվել են Լիտվայի եւ Ֆինլանդիայի օրինակները, իսկ Բոլոնիայի գործընթացին մեր երկու երկրները գրեթե միաժամանակ են միացել»,- ասել է Լեւոն Մկրտչյանը:
Դեսպանն էլ ընդգծել է, որ Հայաստանում իր գործունեության տարիներին ջանքեր չի խնայել կրթության համակարգում հայ-լիտվական հարաբերությունները զարգացման նոր մակարդակի բարձրացնելու համար:
Էրիկաս Պետրիկասը կարեւորել է Հայաստանի ավարտական դասարանների աշակերտների համար Լիտվայի LCC միջազգային համալսարանի կողմից կազմակերպվող անգլերեն լեզվի բանավոր խոսքի մրցույթը: Նա տեղեկացրել է, որ հայաստանյան փուլի հաղթողը հնարավորություն կստանա անվճար ուղեւորվել Լիտվա՝ մասնակցելու LCC համալսարանի եզրափակիչ փուլին, իսկ եզրափակիչ փուլը հաղթելու դեպքում՝ մեկ կիսամյակ սովորելու այդ համալսարանում:
Լեւոն Մկրտչյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանն արդեն եվրոպական «Հորիզոն 2020» գիտական ցանցի լիիրավ անդամ է, եւ այս համատեքստում առաջարկել է վերականգնել գիտության ոլորտում նախկինում եղած փոխգործակցությունը՝ շեշտը դնելով բնական գիտությունների վրա:

Yerevan/Mediamax/. Armenian Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan said today that after gaining independence Armenia developed a step-for-step cooperation with Lithuania in education sector.
The Minister made this comment at the meeting with Ambassador Extraordinary and Plepotentiary of Lithiania to Armenia Erikas Petrikas.
“We received continuous support from Lithuania in education sector. The example of Lithuania and Finland was very important to us during development of a new education system, and besides, our two countries joint the Bologna Process almost simultaneously,” Levon Mkrtchyan said.
The Ambassador stressed that he spared no efforts in his work in Armenia to elevate Armenian-Lithuanian relations in education sector onto a new level of development.
Erikas Petrikas attached importance to the English oral speech contest organized by Lithuania’s LCC International University for high school students in Armenia. He informed that the winner of the national stage will travel to Lithiania to participate in the contest final at LCC, where victory will ensure a semester of studying at the same university.
Levon Mkrtchyan reminded that Armenia is now a full member of the European “Horizon 2020” scientific network, and in that context, he suggested restoring previous collaboration in the science sector, putting emphasis on natural sciences.