Երեւանում Արմեն Երիցյանի անվան ավագ դպրոց է բացվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվայի Մ.Վ. Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի Երեւանի մասնաճյուղում այսօր բացվել է Արմեն Երիցյանի անվան ավագ դպրոցը:
ԿԳՆ-ում նշել են, որ բացման արարողությանը ներկա են եղել ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը եւ ՌԴ նրա գործընկեր Օլգա Վասիլեւան:
ՌԴ ԿԳ նախարարի խոսքով՝ պատահական չէ, որ դպրոցը կոչվել է Արմեն Երիցյանի անունով, քանի որ «նա մեծ ջանքեր է ներդրել միջազգային համագործակցության ամրապնդման գործում, եղել է հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի, Մոսկվայի պետական համալսարանի Երեւանի մասնաճյուղի եւ դրան կից դպրոցի հիմնադիրներից մեկը»:
«Վստահ եմ, որ այս լուսավոր անունը կդառնա խորհրդանիշ, որն իր մեջ կկրի կարեւոր սկզբունքներ՝ հայրենիքի հանդեպ սեր, մարդասիրություն, կրթություն: Այցեքարտ համարվող ՌԴ ամենահին բուհերից մեկի Երեւանի մասնաճյուղի հիմնումը պատահական չէ, որովհետեւ համալսարանի հոգաբարձուների շարքում նաեւ բուհի շրջանավարտներն են: Այս դպրոցը հիմնած մարդիկ վստահաբար առաջին հերթին մտածել են իրենց հայրենիքի ապագայի մասին, որովհետեւ այս կրթօջախը յուրահատուկ է՝ բազմապրոֆիլ, ուսուցման ավանդական ձեւերի եւ նորարարությունների համադրմամբ»,- նշել է Օլգա Վասիլեւան:

Фото: Пресс-служба министерства образования и науки Армении
Ереван /Медиамакс/. В ереванском филиале Московского государственного университета имени М.В. Ломоносова сегодня открылась старшая школа имени Армена Ерицяна.
На церемонии открытия присутствовали министр образования и науки Армении Левон Мкртчян и его российская коллега Ольга Васильева.
По словам Васильевой, школа не случайно названа именем Армена Ерицяна, поскольку «он приложил огромные усилия в деле развития международного сотрудничества, был одним из основателей российско-армянского центра гуманитарного реагирования, филиала МГУ в Ереване и этой школы».
«Уверена, что его светлое имя станет символом, содержащим в себе важнейшие принципы: любовь к родине, гуманизм, образование. Открытие филиала одного из старейших вузов, являющегося визитной карточкой России, также неслучайно, поскольку среди его попечителей есть люди, которые в свое время окончили МГУ. Люди, основавшие эту школу, в первую очередь думали о будущем своей страны, поскольку данное учебное заведение является особенным. Это многопрофильная школа, сочетающая традиционные и инновационные методы обучения»,- отметила Ольга Васильева.