Moody’s. Ընտրությունների արդյունքը դրականորեն կանդրադառնա Հայաստանի վարկանիշի վրա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իշխող կոալիցիայի հաղթանակը Հայաստանի խորհրդարանային ընտրություններում դրական ազդանշան է երկրի վարկանիշի համար, քանի որ «դա կապահովի քաղաքական կայունության եւ հաջորդականության որոշակի աստիճան», հայտնում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով Moody’s Investors Service վարկանիշային գործակալության վերլուծաբաններին:
Գործակալության Moody’s Weekly Credit Outlook շաբաթական պարբերականում հրապարակման համաձայն, Հայաստանի նոր կառավարության համար հիմնական խնդիրները շարունակում են մնալ ղարաբաղյան հակամարտությունը եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը, «եւ քաղաքականության հաջորդականությունն այս զգայուն հարցերի լույսի ներքո դրական գործոն է»:
Moody's-ի կողմից Հայաստանին շնորհված վարկանիշը Ba2 է՝ բացասական կանխատեսմամբ: ՀՀ պետական պարտքը, գործակալության գնահատմամբ, անցանկալի է ներդրողների կողմից ձեռքբերման համար (second best junk rating):

Ереван/Медиамакс/. Победа правящей коалиции на парламентских выборах Армении – позитивный сигнал для кредитного рейтинга Армении, поскольку это «обеспечит определенную степень политической стабильности и политической преемственности», сообщает Bloomberg со ссылкой на аналитиков рейтингового агентства Moody’s Investors Service.
Согласно заметке, опубликованной сегодня еженедельном издании агентства Moody’s Weekly Credit Outlook, основными вызовами для нового армянского правительства остаются нагорно-карабахский конфликт и нормализация армяно-турецких отношений, «и преемственность политики в свете этих чувствительных вопросов является положительной».
Кредитный рейтинг Армении, присвоенный Moody's - Ba2 с негативным прогнозом. Госдолг Армении, по оценке рейтингового агенства, является нежелательным для приобретения инвесторами (second best junk rating).