Նախագահական ընտրությունները կարեւոր կլինեն Հայաստանի եւ ԵՄ-ի հետագա հարաբերությունների համար, ասել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը - Mediamax.am
122210 դիտում
Նախագահական ընտրությունները կարեւոր կլինեն Հայաստանի եւ ԵՄ-ի հետագա հարաբերությունների համար, ասել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Խրիստեան  եւ Անդրեյ Սորոկինը
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Խրիստեան եւ Անդրեյ Սորոկինը
Լուսանկարը` photolure
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Խրիստեան այսօր ասել է, որ փետրվարին կայանալիք նախագահական ընտրությունները կարեւոր կլինեն Հայաստանի եւ Եվրոպական Միության հետագա հարաբերությունների համար:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նա նշել է, որ ԵՄ-ն կշարունակի օգտագործել “Ավելին ավելիի համար” (“more for more”) սկզբունքը:
«Մենք ողջունում ենք բարեփոխումները շարունակելու իշխանությունների պատրաստակամությունը: Մենք արդեն բավականին առաջընթաց ենք գրանցել Ասոցացման համաձայնգրի շուրջ բանակցություններում, սկսել ենք բանակցություններն ազատ առեւտրի գոտու վերաբերյալ եւ փաստացիորեն ավարտել ենք վիզային համակարգի դյուրացման եւ անձանց հետընդունման բանակցությունները”,- ասել է Տրայան Խրիստեան:
Առաջիկա նախագահական ընտրությունների համատեքստում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը նշել է ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ բոլոր առաջարկների իրագործման կարեւորությունը երկրի իշխանությունների կողմից:
ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Սորոկինն իր հերթին հիշեցրել է, որ ՀՀ նախագահն իր վերջին ելույթներից մեկում ընդգծել է, որ ընտրությունները կանցկացվեն ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ առաջարկությունների եւ նկատողությունների համաձայն:
«Գործնականում մենք ստացել ենք Հայաստանի բարձրագույն պաշտոնյայի հավաստիացումն ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ»,- ասել է Անդրեյ Սորոկինը:
Նա նշել է, որ ԵԱՀԿ գրասենյակը կշարունակի Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների անցկացմանն ուղղված իր նախագծի իրականացումը: Նախագծի ընդհանուր արժեքը 1,7 մլն եվրո է եւ այն իրականացվում է Հայաստանում ԵԱՀԿ եւ ԵՄ գրասենյակների կողմից:

Президентские выборы будут важны для дальнейших отношений Армении и ЕС, заявил глава делегации ЕС - Mediamax.am
122216 просмотров
Президентские выборы будут важны для дальнейших отношений Армении и ЕС, заявил глава делегации ЕС
Глава делегации ЕС в Армении Траян Христеа и Андрей Сорокин
Фото: photolure
Ереван /Медиамакс/. Глава делегации ЕС в Армении Траян Христеа сказал сегодня, что предстоящие в феврале президентские выборы будут важны для дальнейших отношений Армении и Евросоюза.
Как сообщает Медиамакс, в ходе сегодняшней встречи с журналистами он отметил, что ЕС будет продолжать использовать принцип «Больше за большее» (“more for more”).
«Мы приветствуем готовность властей продолжать реформы. Мы уже достаточно продвинулись в переговорах по Соглашению об ассоциации, начали переговоры по зоне свободной торговли и фактически завершили переговоры по облегчению визового режима и реадмиссии. Мы надеемся, что соглашения не будут лишь подписанной бумагой, а станут соглашениями, несущими в себе ряд изменений и трансформаций, которые в случае надлежащей реализации поменяют жизнь рядового гражданина»,- сказал Траян Христеа.
В контексте предстоящих президентских выборов глава делегации ЕС отметил также важность того, чтобы властями страны были полностью реализованы все рекомендации БДИПЧ ОБСЕ.
Глава ереванского офиса ОБСЕ Андрей Сорокин, в свою очередь, напомнил, что президент Армении в ходе одного из своих недавних выступлений подчеркнул, что выборы будут проводиться в соответствии с замечаниями и рекомендациями БДИПЧ ОБСЕ.
«Практически, мы получили заверения от высшего должностного лица Армении относительно проведения выборов»,- сказал Андрей Сорокин.
Он заверил, что офис ОБСЕ продолжит реализацию своих проектов по содействию проведению демократических реформ в Армении. Общая стоимость проекта составляет 1,7 млн. евро и реализуется офисами ОБСЕ и ЕС в Армении.