Նախագահական ընտրությունները կարեւոր կլինեն Հայաստանի եւ ԵՄ-ի հետագա հարաբերությունների համար, ասել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը - Mediamax.am
122210 դիտում
Նախագահական ընտրությունները կարեւոր կլինեն Հայաստանի եւ ԵՄ-ի հետագա հարաբերությունների համար, ասել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Խրիստեան  եւ Անդրեյ Սորոկինը
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Խրիստեան եւ Անդրեյ Սորոկինը
Լուսանկարը` photolure
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Խրիստեան այսօր ասել է, որ փետրվարին կայանալիք նախագահական ընտրությունները կարեւոր կլինեն Հայաստանի եւ Եվրոպական Միության հետագա հարաբերությունների համար:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նա նշել է, որ ԵՄ-ն կշարունակի օգտագործել “Ավելին ավելիի համար” (“more for more”) սկզբունքը:
«Մենք ողջունում ենք բարեփոխումները շարունակելու իշխանությունների պատրաստակամությունը: Մենք արդեն բավականին առաջընթաց ենք գրանցել Ասոցացման համաձայնգրի շուրջ բանակցություններում, սկսել ենք բանակցություններն ազատ առեւտրի գոտու վերաբերյալ եւ փաստացիորեն ավարտել ենք վիզային համակարգի դյուրացման եւ անձանց հետընդունման բանակցությունները”,- ասել է Տրայան Խրիստեան:
Առաջիկա նախագահական ընտրությունների համատեքստում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը նշել է ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ բոլոր առաջարկների իրագործման կարեւորությունը երկրի իշխանությունների կողմից:
ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Սորոկինն իր հերթին հիշեցրել է, որ ՀՀ նախագահն իր վերջին ելույթներից մեկում ընդգծել է, որ ընտրությունները կանցկացվեն ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ առաջարկությունների եւ նկատողությունների համաձայն:
«Գործնականում մենք ստացել ենք Հայաստանի բարձրագույն պաշտոնյայի հավաստիացումն ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ»,- ասել է Անդրեյ Սորոկինը:
Նա նշել է, որ ԵԱՀԿ գրասենյակը կշարունակի Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների անցկացմանն ուղղված իր նախագծի իրականացումը: Նախագծի ընդհանուր արժեքը 1,7 մլն եվրո է եւ այն իրականացվում է Հայաստանում ԵԱՀԿ եւ ԵՄ գրասենյակների կողմից:

Yerevan/Mediamax/. Head of the EU Delegation to Armenia Traian Hristea said today that the upcoming presidential elections due in February are important for further Armenia-EU relations.
During today's meeting with journalists, he noted that the EU will continue using "more for more" principle, Mediamax reports.
"We hail the readiness of the authorities to continue the reforms. We have already made progress in the talks on Association Agreement, start talks on the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement and in fact, we finished negotiations on the Visa Facilitation and Readmission. We hope that the agreements won't only be signed on paper but will become agreements which bring a number of changes and transformations which will change the life of an ordinary citizen in case of proper implementation", said Traian Hristea.
In the context of the upcoming presidential elections, the Head of the EU Delegation also pointed out that it was important that the country's authorities fully implemented all the recommendations of the OSCE/ ODIHR.
Head of the OSCE Yerevan Office Andrey Sorokin recalled in his turn that the Armenian President stressed during one of his recent speeches that the elections will be held in accord with the recommendations and notes of the OSCE/ ODIHR.
"In fact, we got an assurance of from the senior official of Armenia regarding the holding of the elections", said Andrey Sorokin.
He assured that the OSCE Office will continue implementation of its projects on supporting democratic reforms in Armenia. The overall cost of the project makes EUR1.7mln and is implemented by the OSCE and EU Offices in Armenia.