ԱՊՀ գագաթնաժողովի կուլիսներում ծնված նկարը - Mediamax.am
2017 թվականի հոկտեմբերի 11-ին Սոչիում կայացել էր ԱՊՀ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովը եւ Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստը:
Ընդմիջումներից մեկում Հայաստանի նախագահի անձնական լուսանկարիչ Դավիթ Հակոբյանը լուսանկարել է Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւին՝ ստեղծելով շատ յուրահատուկ դիմանկար:
Մեդիամաքսը խնդրեց Դավիթ Հակոբյանին պատմել այն մասին, թե ինչպես ծնվեց լուսանկարը:
«Այդ վայրի յուրահատուկ լուսավորությունը նախապես էի նկատել եւ ցանկանում էի ՀՀ նախագահին այդտեղ լուսանկարել: Սակայն երբ նախագահները նիստերի դահլիճից դուրս եկան, առաջինը եկավ Նազարբաեւը, իսկ նրա հետեւից զրուցելով գալիս էին Սերժ Սարգսյանը եւ Վլադիմիր Պուտինը: Այնպես որ մեր նախագահին չկարողացա նկարել այնպես, ինչպես ցանկանում էի, բայց փոխարենը ստացվեց այս լուսանկարը: Հաշվի առնելով, որ Նազարբաեւը ԱՊՀ ստեղծողներից մեկն է, կարծում եմ, խորհրդանշական նկար է ստացվել», - պատմել է Դավիթը:
Նա խոստովանում է, որ նկարելու պահին չէր զգում, որ լուսանկարն հենց այդպիսին կստացվի:
«Արդյո՞ք Ղազախստանի նախագահը նկատել էր, որ լուսանկարում ես իրեն» հարցին Դավիթը պատասխանում է.
«Չնկատելն անհնարին էր, քանի որ այդ վայրում մի քանի տասնյակ լուսանկարիչ էր աշխատում»:
Դավիթը պատմում է, որ լուսանկարը ցույց է տվել Նուրսուլթան Նազարբաեւի մամուլի քարտուղարին, որն այն շատ է հավանել եւ խնդրել է ուղարկել իրեն:
Ամենայն հավանականությամբ, լուսանկարն արդեն տարածվել է Ղազախստանում՝ հոկտեմբերի 12-ի առավոտյան Դավիթը մի քանի հեռախոսային հարցազրույց է տվել ղազախստանյան լրատվամիջոցներին:

Портрет в кулуарах саммита СНГ - Mediamax.am
11 октября в Сочи прошли саммит глав государств СНГ и заседание Высшего Евразийского экономического совета.
В кулуарах саммита личный фотограф президента Армении Давид Акопян сфотографировал президента Казахстана Нурсултана Назарбаева, создав очень необычный портрет.
Медиамакс попросил Давида рассказать о том, как родилась эта фотография.
«Я заранее заметил необычное освещение этого места и хотел сфотографировать здесь президента Армении. Но когда президенты выходили из зала заседаний, первым вышел Нурсултан Назарбаев, а за ним, беседуя, шли Серж Саргсян и Владимир Путин. Нашего президента сфотографировать не удалось, но получился этот кадр. Учитывая, что Назарбаев является одним из создателей СНГ, на мой взгляд, фотография символична», - рассказал Давид.
Он признался, что во время съемки не чувствовал, что кадр получится именно таким.
Заметил ли президент Казахстана, что его фотографируют?
«Не заметить было невозможно, поскольку на этом месте работало несколько десятков фотографов», - говорит Давид Акопян.
Он рассказал, что показал фотографию пресс-секретарю Нурсултана Назарбаева, которому она очень понравилась.
Судя по всему, фотография уже широко разошлась в Казахстане: утром 12 октября Давид уже дал несколько телефонных интервью казахстанским СМИ.