Հերբերտ Զալբերը կդառնա ԵՄ նոր հատուկ ներկայացուցիչը Հարավային Կովկասում
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՄ անդամ-երկրները հավանություն են տվել Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնում առաջադրված Հերբերտ Զալբերի թեկնածությանը:
Թեկնածությունն առաջադրել էր ԵՄ անվտանգության եւ արտաքին քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը:
Պաշտոնական նշանակումից հետո դեսպան Զալբերը հունիսի 17-18-ը Ժնեւում կայանալիք վրաց-ռուսական քննարկումներին կներկայանա որպես ԵՄ-ն ներկայացնող համանախագահ:
Հերբերտ Զալբերը աշխատել է Գերմանիայի ԱԳՆ-ում, պաշտոններ է զբաղեցրել Բելգրադի, Վիենայի եւ Մոսկվայի դեսպանատներում: Դեսպան Զալբերը նաեւ ղեկավարել է ԵԱՀԿ Ալմաթիի գրասենյակը եւ ԵԱՀԿ հակամարտությունների կանխարգելման կենտրոնը:

Herbert Salber nominated as the next EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia - Mediamax.am
6034 views
Herbert Salber nominated as the next EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia
Herbert Salber
Yerevan /Mediamax/. Following a proposal by Catherine Ashton, EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, EU Member States have given political endorsement to the nomination of Herbert Salber as EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia.
Pending the formal appointment by the Council, Ambassador Salber will co-chair the upcoming round of Geneva International Discussions 17-18 June on behalf of the European Union.
Following a senior level career in the German Foreign Service, which included postings in Belgrade, Vienna and Moscow, Ambassador Salber served as Head of the OSCE Centre in Almaty as well as Director of the OSCE's Conflict Prevention Centre.