Հայաստանն ակնկալում է ԵՄ հետ համագործակցության նոր իրավական հիմքեր ձեւավորել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանն ակնկալում է քայլեր ձեռնարկել Եվրամիության հետ համագործակցության նոր իրավական հիմքեր ձեւավորելու նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին հուլիսի 22-ին Բրյուսելում ասել է  ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ հանդես գալով  Եվրոպական Միության եւ Արեւելյան գործընկերության արտգործնախարարների հանդիպմանը:
Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանը ցանկանում է զարգացնել ԵՄ հետ գործընկերությունը՝ հիմնվելով վերջին տարիներին համատեղ ձեռքբերված արդյունքների եւ առաջընթացի վրա:
«Վիլնյուսի գագաթաժողովում Հայաստանը եւ Եվրոպական միությունը վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը՝ Արեւելյան գործընկերության ձեւաչափում շարունակելու եւ ամրապնդելու համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում՝ ընդգծելով մեր հարաբերությունների իրավական հենքի թարմացման կարեւորությունը։ Հայաստանը ակնկալում է հետագա քայլեր ձեռնարկել` ԵՄ հետ համագործակցության իրավական նոր հիմքեր ձեւավորելու նպատակով, որը մի կողմից կարտացոլի Հայաստանի հետ բանակցությունների ընթացքում ձեռքբերվածը եւ, մյուս կողմից, հաշվի կառնի նոր իրողությունները»,- ասել է ՀՀ արտգործնախարարը:
Էդվարդ Նալբանդյանը նաեւ ասել է, որ Հայաստանը ցանկանում է մեկնարկել մուտքի արտոնագրային ռեժիմի վերացման մասին երկխոսությունը` հիմնվելով մուտքի արտոնագրի ռեժիմի դյուրացման եւ ռեադմիսիայի համաձայնագրերի հաջողված փորձի վրա:

Armenia expects formation of new legal bases for cooperation with EU - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax. Armenia expects to take steps to form new legal bases for cooperation with the European Union.
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said this speaking at the meeting of Foreign Ministers of European Union and Eastern Partnership in Brussels on July 22, Mediamax reports.
Edward Nalbandian noted that Armenia is willing to develop partnership with the EU based on the results and progress made over the recent years.
“At Vilnius Summit, Armenia and European Union reconfirmed their commitment to continue and strengthen cooperation in all the areas of mutual interest in Eastern Partnership format stressing the importance of updating the legal basis of our cooperation. Armenia expects to take further steps to form new legal bases for the cooperation with EU which for one thing will reflect the results registered during negotiations with Armenia and on for another - consider the new realities”,   said the Armenian FM.
Edward Nalbandian also said that Armenia is willing to begin the dialogue on cancellation of visa regime based on the successful experience of Visa Facilitation and Readmission Agreements.