Հայաստանն ակնկալում է ԵՄ հետ համագործակցության նոր իրավական հիմքեր ձեւավորել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանն ակնկալում է քայլեր ձեռնարկել Եվրամիության հետ համագործակցության նոր իրավական հիմքեր ձեւավորելու նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին հուլիսի 22-ին Բրյուսելում ասել է  ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ հանդես գալով  Եվրոպական Միության եւ Արեւելյան գործընկերության արտգործնախարարների հանդիպմանը:
Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանը ցանկանում է զարգացնել ԵՄ հետ գործընկերությունը՝ հիմնվելով վերջին տարիներին համատեղ ձեռքբերված արդյունքների եւ առաջընթացի վրա:
«Վիլնյուսի գագաթաժողովում Հայաստանը եւ Եվրոպական միությունը վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը՝ Արեւելյան գործընկերության ձեւաչափում շարունակելու եւ ամրապնդելու համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում՝ ընդգծելով մեր հարաբերությունների իրավական հենքի թարմացման կարեւորությունը։ Հայաստանը ակնկալում է հետագա քայլեր ձեռնարկել` ԵՄ հետ համագործակցության իրավական նոր հիմքեր ձեւավորելու նպատակով, որը մի կողմից կարտացոլի Հայաստանի հետ բանակցությունների ընթացքում ձեռքբերվածը եւ, մյուս կողմից, հաշվի կառնի նոր իրողությունները»,- ասել է ՀՀ արտգործնախարարը:
Էդվարդ Նալբանդյանը նաեւ ասել է, որ Հայաստանը ցանկանում է մեկնարկել մուտքի արտոնագրային ռեժիմի վերացման մասին երկխոսությունը` հիմնվելով մուտքի արտոնագրի ռեժիմի դյուրացման եւ ռեադմիսիայի համաձայնագրերի հաջողված փորձի վրա:

Армения ожидает сформировать новую правовую базу для сотрудничества с ЕС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Армения намерена предпринять шаги для формирования новых правовых основ для сотрудничества с ЕС.
Как сообщает Медиамакс, об этом 22 июля в Брюсселе заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, выступая на встрече глав МИД ЕС и стран Восточного партнерства.
Он отметил, что Армения желает развивать сотрудничество с ЕС, основываясь на результатах и прогрессе, достигнутом в последние годы.
«На Вильнюсском саммите Армения и Евросоюз подтвердили свою приверженность продолжать и укреплять сотрудничество в формате Восточного партнерства во всех представляющих интерес сферах, подчеркнув важность обновления существующей правовой базы. Армения намерена предпринять шаги для формирования новых правовых основ для сотрудничества с ЕС, которые, с одной стороны, отразят достижения, зафиксированные в ходе переговоров, с другой, - примут во внимание новые реалии», - сказал министр иностранных дел Армении.
Эдвард Налбандян также отметил, что Армения желает начать диалог об отмене визового режима с ЕС, основываясь на удачном опыте соглашений об облегчении визового режима и реадмиссии.