Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրել է Մաքսային միությանը անդամակցելու որոշման շարժառիթները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանն այսօր «Լույս» հիմնադրամի ուսանողներին եւ շրջանավարտներին ներկայացրել է Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը անդամակցելու որոշման շարժառիթները:
Պատասխանելով «Լույս»-ի ուսանողներից մեկի հարցին, Վիգեն Սարգսյանն ասել է, որ Մաքսային միությունն առաջարկում է շուրջ 170 միլիոնանոց շուկա, ուր Հայաստանը կարող է հեշտությամբ մուտք գործել:
«Մաքսատուրքի խոչընդոտների վերացումը կարող է իրապես մեծացնել Հայաստանի տնտեսության որոշ ճյուղերի մրցունակությունը:  Անգամ միջազգային վարկանշային կազմակերպությունների տվյալներն են վկայում այն մասին, որ Ռուսաստանի, Ղազախստանի եւ Բելառուսի համեմատությամբ, Հայաստանն ունի առավել բարենպաստ բիզնես միջավայր եւ հնարավորություններ ներդրողների համար: Մենք գտնում ենք, որ այն միջազգային ընկերությունները, որոնք ցանկանում են բացահայտել այդ հսկա շուկան (Մաքսային միության սպառողական շուկան–խմբ.), կարող են դիտարկել Հայաստանը որպես իրենց բիզնեսը սկսելու լավագույն վայր»,- ասել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը:
Վիգեն Սարգսյանի խոսքերով, ՄՄ անդամ պետությունների տնտեսությունը այն մակարդակի վրա չեն գտնվում, որպեսզի խթան հանդիսանան Հայաստանի տնտեսության համար շուկաների մրցակցության ապահովման տեսանկյունից:
«Սա կարող է միտում ստեղծել իջեցնելու մեր տնտեսության զարգացման չափանիշների նշաձողը, բայց ամեն ինչ կախված է մեզանից: Եթե մենք բարձր նշաձող սահմանենք եւ շարունակենք աշխատել Եվրամիության հետ ոչ միայն քաղաքական եւ դատաիրավական բարեփոխումների, այլեւ տնտեսական մոդելների բարեփոխման ուղղությամբ, մենք կարող ենք մրցակցային լինել ոչ միայն Մաքսային միության, այլեւ եվրոպական շուկայի համար»,- ընդգծել է նա:
Աշխարհի առաջատար համալսարաններում ուսանող հայ երիտասարդներին Վիգեն Սարգսյանը նաեւ ներկայացրել է ՄՄ-ին անդամակցելու որոշման այն նկատառումները, որոնք վերաբերում են Հայաստանի անվտանգությանը:
«Հայաստանի համար, որը  գտնվում է տրանսպորտային շրջափակման մեջ, չափազանց կարեւոր էր ունենալ առավելություն մեր արդյունաբերության համար: Այստեղ կարեւոր դեր են խաղում տրանսպորտային ենթակառուցվածքները եւ էներգետիկ ռեսուրսները: Քանի որ մենք չկարողացանք կտրուկ փոխել իրավիճակը տրանսպորտային ենթակառուցվածքի տեսանկյունից, քանի որ Թուրքիայի հետ սահմանը շարունակում  է փակ մնալ, շատ կարեւոր էր փոխհատուցել այդ բացը էժան էներգակիրների ներմուծմամբ, եւ մենք դա արեցինք՝ որոշելով միանալ ՄՄ-ին: Այժմ մենք գազ եւ նավթամթերք ենք ներմուծում ներռուսաստանյան գներով, առանց մաքսատուրքի: Բացի այդ, որոշումը սերտորեն կապված էր Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ շրջանակներում ունեցած անվտանգության նկատառումներով՝ հաշվի առնելով ԼՂ հակամարտության եւ Թուրքիայի սահմանից եկող սպառնալիքները»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը:

Chief of the Armenian Presidential Staff introduces motives to join Customs Union - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Today Head of the Presidential Staff Vigen Sargsyan introduced the motives of Armenia’s Customs Union membership decision to the students and graduates of "Luys” Foundation.
Answering the question of one of “Luys” Foundation students Vigen Sargsyan said that the Customs Union is a market of 170 million consumers, which is easily accessible to us.
“And if tariff barriers are eliminated, it can really boost certain sectors of economy in Armenia. We think that in comparison with Russia, Belarus and Kazakhstan, and it is measured by international rating agencies, Armenia has better business climate and better opportunities for investors. We do think that those international companies which want to explore that market, can look to Armenia in terms of possibilities to start business here”, said the Head of the Presidential Staff.
According to Vigen Sargsyan, the economies of Customs Union’s member states are not at the level of advancement that will push our economy in terms of competitive market.
“It might create a tendency to lower standards of economic development.  But it depends on us. If we set a higher standard for us and continue to work with the EU not only in terms of reforms in political and judicial sectors but also in terms of economic models, we do think we can be very competitive to both Customs Union market, and European market”, he stressed.
Vigen Sargsyan also presented to the Armenian students studying at the leading universities in the world the considerations of Customs Union membership which are linked to Armenia’s security.
“For us, considering the blockade of Armenia and transportation difficulties was very important to have one competitive advantage in our production cycle, where transportation logistics and energy resources play an important role. And because we couldn’t really change something dramatically with transportation logistics, since border with Turkey is still blocked, it was very important to substitute it at least by cheap energy resources, and that what we did by joining Customs Union. Now we are importing gas and oil products at internal Russian market prices without customs duties. And part of that decision was linked with security arrangements that Armenia has within CSTO regarding Nagorno Karabakh conflict and threats from Turkish border”, said Vigen Sargsyan.