Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրել է Մաքսային միությանը անդամակցելու որոշման շարժառիթները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանն այսօր «Լույս» հիմնադրամի ուսանողներին եւ շրջանավարտներին ներկայացրել է Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը անդամակցելու որոշման շարժառիթները:
Պատասխանելով «Լույս»-ի ուսանողներից մեկի հարցին, Վիգեն Սարգսյանն ասել է, որ Մաքսային միությունն առաջարկում է շուրջ 170 միլիոնանոց շուկա, ուր Հայաստանը կարող է հեշտությամբ մուտք գործել:
«Մաքսատուրքի խոչընդոտների վերացումը կարող է իրապես մեծացնել Հայաստանի տնտեսության որոշ ճյուղերի մրցունակությունը:  Անգամ միջազգային վարկանշային կազմակերպությունների տվյալներն են վկայում այն մասին, որ Ռուսաստանի, Ղազախստանի եւ Բելառուսի համեմատությամբ, Հայաստանն ունի առավել բարենպաստ բիզնես միջավայր եւ հնարավորություններ ներդրողների համար: Մենք գտնում ենք, որ այն միջազգային ընկերությունները, որոնք ցանկանում են բացահայտել այդ հսկա շուկան (Մաքսային միության սպառողական շուկան–խմբ.), կարող են դիտարկել Հայաստանը որպես իրենց բիզնեսը սկսելու լավագույն վայր»,- ասել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը:
Վիգեն Սարգսյանի խոսքերով, ՄՄ անդամ պետությունների տնտեսությունը այն մակարդակի վրա չեն գտնվում, որպեսզի խթան հանդիսանան Հայաստանի տնտեսության համար շուկաների մրցակցության ապահովման տեսանկյունից:
«Սա կարող է միտում ստեղծել իջեցնելու մեր տնտեսության զարգացման չափանիշների նշաձողը, բայց ամեն ինչ կախված է մեզանից: Եթե մենք բարձր նշաձող սահմանենք եւ շարունակենք աշխատել Եվրամիության հետ ոչ միայն քաղաքական եւ դատաիրավական բարեփոխումների, այլեւ տնտեսական մոդելների բարեփոխման ուղղությամբ, մենք կարող ենք մրցակցային լինել ոչ միայն Մաքսային միության, այլեւ եվրոպական շուկայի համար»,- ընդգծել է նա:
Աշխարհի առաջատար համալսարաններում ուսանող հայ երիտասարդներին Վիգեն Սարգսյանը նաեւ ներկայացրել է ՄՄ-ին անդամակցելու որոշման այն նկատառումները, որոնք վերաբերում են Հայաստանի անվտանգությանը:
«Հայաստանի համար, որը  գտնվում է տրանսպորտային շրջափակման մեջ, չափազանց կարեւոր էր ունենալ առավելություն մեր արդյունաբերության համար: Այստեղ կարեւոր դեր են խաղում տրանսպորտային ենթակառուցվածքները եւ էներգետիկ ռեսուրսները: Քանի որ մենք չկարողացանք կտրուկ փոխել իրավիճակը տրանսպորտային ենթակառուցվածքի տեսանկյունից, քանի որ Թուրքիայի հետ սահմանը շարունակում  է փակ մնալ, շատ կարեւոր էր փոխհատուցել այդ բացը էժան էներգակիրների ներմուծմամբ, եւ մենք դա արեցինք՝ որոշելով միանալ ՄՄ-ին: Այժմ մենք գազ եւ նավթամթերք ենք ներմուծում ներռուսաստանյան գներով, առանց մաքսատուրքի: Բացի այդ, որոշումը սերտորեն կապված էր Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ շրջանակներում ունեցած անվտանգության նկատառումներով՝ հաշվի առնելով ԼՂ հակամարտության եւ Թուրքիայի սահմանից եկող սպառնալիքները»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը:

Виген Саргсян представил мотивы решения Армении о вступлении в Таможенный союз
Ереван /Медиамакс/. Руководитель аппарата президента Армении Виген Саргсян представил накануне студентам и выпускникам Фонда «Луйс» мотивы решения Армении о присоединении к Таможенному союзу.
Отвечая на вопрос одного из студентов, Виген Саргсян сказал, что благодаря членству в Таможенном союзе Армения получит доступ к 170-и миллионному рынку.
«Отмена таможенных пошлин может повысить конкурентоспособность некоторых секторов армянской экономики. Данные международных рейтинговых агентств свидетельствуют о том, что по сравнению с Россией, Казахстаном и Беларуссией, в Армении более благоприятная бизнес-среда и возможности для инвесторов. Мы считаем, что те международные компании, которые желают раскрыть для себя огромный рынок стран Таможенного союза, могут рассматривать Армению в качестве лучшего места для своего нового бизнеса»,- сказал глава аппарата президента Армении.
По словам Вигена Саргсяна, экономики стран-членов ТС не находятся на таком уровне, чтобы послужить стимулом для экономики Армении с точки зрения обеспечения конкуренции на рынке.
«Это может создать тенденцию снижения планки стандартов развития нашей экономики, но все зависит от нас. Если мы установим высокую планку и продолжим работать с Евросоюзом в направлении не только политических и судебно-правовых реформ, но и реформирования экономических моделей, то сможем стать конкурентоспособными не только на рынке Таможенного союза, но и на европейских рынках»,- подчеркнул он.
«Для Армении, которая находится в транспортной блокаде, чрезвычайно важно иметь преимущества для нашей промышленности. Здесь важную роль играют транспортная инфраструктура и энергетические ресурсы. Так как мы не смогли резко изменить ситуацию с точки зрения транспортной инфраструктуры, поскольку граница с Турцией продолжает оставаться закрытой, было очень важно компенсировать это импортом дешевых энергоносителей, и мы сделали это, приняв решение вступить в ТС. Теперь мы импортируем газ и нефтепродукты по внутрироссийским ценам, без таможенной пошлины. Кроме того, решение было тесно связано с соображениями безопасности Армении, учитывая угрозы, исходящие из нерешенного нагорно-карабахского конфликта и границы с Турцией»,- сказал Виген Саргсян.