ԱՄՆ-ն կոչ է անում Հայաստանին ու Ադրբեջանին սկսել «լուրջ բանակցություններ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնն այսօր իր տեսաբլոգում հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասված է, որ ղարաբաղյան հակամարտության գոտում զոհվածների հիշատակը հարգելու լավագույն միջոցն է դադարեցնել բախումները հենց հիմա:
«Ինչպես նշել է դեսպան Ուորլիքը (ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահը - խմբ.) սա սառեցված հակամարտություն չէ: Թե այստեղ, թե Բաքվում մենք կոչ ենք անում բոլորին ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր լարվածության նվազեցման եւ հրադադարը հարգելու համար”,- նշել է Հեֆերնը :
ԱՄՆ դեսպանը ասել է, որ «սպառնալիքները եւ կոշտ հռետորաբանությունը գործին չեն օգնում»՝ շեշտելով, որ «այս հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի»:
«Կոչ ենք անում կողմերին սկսել լուրջ բանակցություններ: Հաշվեհարդարը եւ հետագա բռնություններն ավելի կդժվարացնեն խաղաղ լուծում գտնելու ճանապարհը»,- ասել է Ջոն Հեֆերնը:

США призывают Армению и Азербайджан начать «серьезные переговоры» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Посол США в Армении Джон Хефферн выступил сегодня в своем видеоблоге с заявлением, в котором говорится, что лучший способ почтить память погибших в зоне карабахского конфликта - это прекратить столкновения прямо сейчас.
«Как отметил посол Уорлик (американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ – ред.), этот конфликт не является замороженным. И здесь, и в Баку мы призываем всех предпринять все необходимые меры по снижению напряженности и соблюдению перемирия»,- отметил Хефферн.
Посол США сказал, что «угрозы и жесткая риторика не помогают делу», подчеркнув, что «этот конфликт не имеет военного решения».
«Мы призываем стороны начать серьезные переговоры. Возмездие и дальнейшее насилие усложнят путь мирного решения»,- сказал Джон Хефферн.