ԱՄՆ-ն կոչ է անում Հայաստանին ու Ադրբեջանին սկսել «լուրջ բանակցություններ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնն այսօր իր տեսաբլոգում հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասված է, որ ղարաբաղյան հակամարտության գոտում զոհվածների հիշատակը հարգելու լավագույն միջոցն է դադարեցնել բախումները հենց հիմա:
«Ինչպես նշել է դեսպան Ուորլիքը (ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահը - խմբ.) սա սառեցված հակամարտություն չէ: Թե այստեղ, թե Բաքվում մենք կոչ ենք անում բոլորին ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր լարվածության նվազեցման եւ հրադադարը հարգելու համար”,- նշել է Հեֆերնը :
ԱՄՆ դեսպանը ասել է, որ «սպառնալիքները եւ կոշտ հռետորաբանությունը գործին չեն օգնում»՝ շեշտելով, որ «այս հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի»:
«Կոչ ենք անում կողմերին սկսել լուրջ բանակցություններ: Հաշվեհարդարը եւ հետագա բռնություններն ավելի կդժվարացնեն խաղաղ լուծում գտնելու ճանապարհը»,- ասել է Ջոն Հեֆերնը:

U.S. urges Armenia and Azerbaijan to start ''serious talks'' - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/.  U.S. Ambassador to Armenia John Heffern made a statement on his video blog today noting that the best way to respect the memory of the killed in the conflict zone is to stop the clashes right now.
''As Ambassador Warlick ( U.S. OSCE Minsk Group Co-Chair- ed.) noted it is not a frozen conflict. We call for taking necessary steps to ease the tension and respect the ceasefire both here and in Baku'', noted Heffern.
The U.S. Ambassador said that '' threats and rough rhetoric do not help to settle the issue'' stressing that ''the conflict does not have a military solution''.
''We call upon the sides to start serious talks. Revenge and further violence will make it hard to find a peaceful solution”, said John Heffern.