Իրաքում ՀՀ քաղաքացիություն ընդունողներն անձնագիր կարող են ստանալ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունում - Mediamax.am
4864 դիտում
Իրաքում ՀՀ քաղաքացիություն ընդունողներն անձնագիր կարող են ստանալ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունում
Երեւան: Մեդիամաքս: Իրաքում ՀՀ քաղաքացիություն ընդունողներն անձնագիր կարող են ստանալ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին որոշումը հաստատվել է գործադիրի այսօրվա նիստում:
«Որոշմամբ նախատեսվում է փոփոխություն կատարել այն երկրների ցանկում, որոնց քաղաքացիները, ընդունելով ՀՀ քաղաքացիություն, անձնագիր կարող են ստանալ ոչ միայն ՀՀ-ում, ինչը պարտադիր պայման է, այլեւ այդ երկրում  ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունում: Ներկայումս այդ ցանկում Սիրիան ու Լիբանանն են: Որոշման նախագծով առաջարկվել է ցանկում ավելացնել նաեւ Իրաքը»,- ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
Նրա փոխանցմամբ, դա միակ արտոնությունը չէ, որ ՀՀ իշխանությունները նախատեսում են Իրաքում իրավիճակի հետ կապված. «ՀՀ քաղաքացիությունն ընդունող անձինք ազատվելու են վիզայի, կացության կարգավիճակ ստանալու եւ անձնագիրը ստանալու ու փոխանակելու տուրքերից»:

People applying for citizenship in Iraq can receive passport at Armenian diplomatic mission - Mediamax.am
People applying for citizenship in Iraq can receive passport at Armenian diplomatic mission
Yerevan/Mediamax/. People applying for citizenship in Iraq can receive the passports at the Armenian diplomatic mission.
The relevant decision was approved by today’s governmental session, Mediamax reports.
“The decision envisages making changes in the list of the countries which citizens by receiving Armenian citizenship can get passports not only in Armenia which is mandatory but at the Armenian diplomatic mission in other countries. The list currently includes Syria and Lebanon. The draft decision proposed to add Iraq as well’’, said Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharyan.
According to him, it’s not the only privilege that the Armenian authorities are giving due to the situation in Iraq. “People receiving the Armenian citizenship will be exempt from fees for getting or exchanging visa, residence permission or passport’’.