Իրաքում ՀՀ քաղաքացիություն ընդունողներն անձնագիր կարող են ստանալ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունում - Mediamax.am
4864 դիտում
Իրաքում ՀՀ քաղաքացիություն ընդունողներն անձնագիր կարող են ստանալ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունում
Երեւան: Մեդիամաքս: Իրաքում ՀՀ քաղաքացիություն ընդունողներն անձնագիր կարող են ստանալ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին որոշումը հաստատվել է գործադիրի այսօրվա նիստում:
«Որոշմամբ նախատեսվում է փոփոխություն կատարել այն երկրների ցանկում, որոնց քաղաքացիները, ընդունելով ՀՀ քաղաքացիություն, անձնագիր կարող են ստանալ ոչ միայն ՀՀ-ում, ինչը պարտադիր պայման է, այլեւ այդ երկրում  ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունում: Ներկայումս այդ ցանկում Սիրիան ու Լիբանանն են: Որոշման նախագծով առաջարկվել է ցանկում ավելացնել նաեւ Իրաքը»,- ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
Նրա փոխանցմամբ, դա միակ արտոնությունը չէ, որ ՀՀ իշխանությունները նախատեսում են Իրաքում իրավիճակի հետ կապված. «ՀՀ քաղաքացիությունն ընդունող անձինք ազատվելու են վիզայի, կացության կարգավիճակ ստանալու եւ անձնագիրը ստանալու ու փոխանակելու տուրքերից»:

Принявшие гражданство Армении в Ираке могут получить паспорт в дипломатическом представительстве РА - Mediamax.am
4871 просмотров
Принявшие гражданство Армении в Ираке могут получить паспорт в дипломатическом представительстве РА
Фото: Mediamax.
Ереван/Медиамакс/. Лица, принявшие гражданство Армении в Ираке, могут получить паспорт в дипломатическом представительстве РА.
Как сообщает Медиамакс, соответствующее решение было одобрено на сегодняшнем заседании исполнительного органа.
«Решением предусматривается внести изменения в список тех стран, граждане которых, принимая гражданство Армении, могут получить паспорт не только в Армении, что является обязательным условием, но и в дипломатическом представительстве РА в данной стране. В настоящее время в этот список входят Сирия и Ливан. Проектом решения предлагается добавить в список также Ирак»,- сказал заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
По его словам, это не единственное преимущество, которое власти Армении запланировали в связи с ситуацией в Ираке: «Принявшие гражданство Армении лица будут освобождены от оплаты пошлин за визу, вид на жительство, получение и замену паспорта».