ԿԽՄԿ. Հակոբ Ինջիղուլյանն Ադրբեջանից տեղափոխվել է երրորդ երկիր - Mediamax.am
Անցյալ տարվանից ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող հայ ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանն Ադրբեջանից տեղափոխվել է երրորդ երկիր:
Այս մասին Մեդիամաքս-ի թղթակցին ասել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի աշխատակից Վալերի Յուրմակը:
«Օգոստոսի 26-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն տեղեկացվել է, որ հայ ռազմագերին լքել է Ադրբեջանի տարածքը եւ տեղափոխվել երրորդ երկիր: Մինչ նրա տեղափոխումը ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել էին ռազմագերուն»,- ասել է աղբյուրը:
Վալերի Յուրմակի խոսքերով, ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները տեղեկացրել են Հակոբ Ինջիղուլյանի ընտանիքին եւ հայաստանյան իշխանություններին՝ ռազմագերու երրորդ երկիր տեղափոխվելու մասին:
2013-ին օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը ժամը 3:00-ի սահմաններում ծառայությունն իրականացնելու ժամանակ տեղանքում չկողմնորոշվելով՝ 1991 թվականին ծնված շարքային Հակոբ Ինջիղուլյանը հատել էր հայ-ադրբեջանական շփման գիծը և հայտնվել հակառակորդի տարածքում։

МККК: Акоп Инджигулян был перемещен из Азербайджана в третью страну - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Находившийся с прошлого года в плену в Азербайджане армянский военнослужащий Акоп Инджигулян был перемещен в третью страну.
Об этом корреспонденту Медиамакс сказал сотрудник офиса Международного комитета красного креста Валерий Юрмак.
«26 августа Международному комитету Красного Креста сообщили, что армянский военнопленный покинул территорию Азербайджана и был перемещен в другую страну. До этого представители МККК посетили военнопленного»,- сказал источник.
По словам Валерия Юрмака, представители МККК сообщили семье Акопа Инджигуляна и властям Армении о перемещении военнопленного в третью страну.
Около 3 часов в ночь с 7 на 8 августа 2013г. армянский военнослужащий, рядовой Акоп Инджигулян (1991г. р.) в ходе несения службы не сориентировался на местности, пересек армяно-азербайджанскую границу и оказался на территории противника.