ԿԽՄԿ. Հակոբ Ինջիղուլյանն Ադրբեջանից տեղափոխվել է երրորդ երկիր - Mediamax.am
Անցյալ տարվանից ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող հայ ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանն Ադրբեջանից տեղափոխվել է երրորդ երկիր:
Այս մասին Մեդիամաքս-ի թղթակցին ասել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի աշխատակից Վալերի Յուրմակը:
«Օգոստոսի 26-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն տեղեկացվել է, որ հայ ռազմագերին լքել է Ադրբեջանի տարածքը եւ տեղափոխվել երրորդ երկիր: Մինչ նրա տեղափոխումը ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել էին ռազմագերուն»,- ասել է աղբյուրը:
Վալերի Յուրմակի խոսքերով, ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները տեղեկացրել են Հակոբ Ինջիղուլյանի ընտանիքին եւ հայաստանյան իշխանություններին՝ ռազմագերու երրորդ երկիր տեղափոխվելու մասին:
2013-ին օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը ժամը 3:00-ի սահմաններում ծառայությունն իրականացնելու ժամանակ տեղանքում չկողմնորոշվելով՝ 1991 թվականին ծնված շարքային Հակոբ Ինջիղուլյանը հատել էր հայ-ադրբեջանական շփման գիծը և հայտնվել հակառակորդի տարածքում։

ICRC: Hakob Injighulyan was transferred from Azerbaijan to a third country - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Hakob Injighulyan, Armenian captive who had been in Azerbaijani captivity since last year, was transferred from Azerbaijan to a third country.
Associate of the Armenian office of International Committee of the Red Cross Valery Yurmak told Mediamax's correspondent about it today.
''On August 26, International Committee of the Red Cross was informed that the Armenian captive left Azerbaijan and was transferred to a third country. Before the transfer, the ICRC representatives saw him'', said the source.
According to Valery Yurmak, the ICRC representatives told Hakob Injighulyan's family and Armenian authorities about the captive's being transferred to a third country.
At around 3:00 a.m. on August 7, 2013, soldier Hakob Injighulyan born in 1991 lost his orientation in the area during his service, crossed Armenia-Azerbaijan contact line and found himself in the rival's territory.