ԵՄ-ի համար կարեւոր է պահպանել սերտ հարաբերությունները Հայաստանի հետ, ասել է Ֆրանսիայի դեսպանը - Mediamax.am
3411 դիտում
ԵՄ-ի համար կարեւոր է պահպանել սերտ հարաբերությունները Հայաստանի հետ, ասել է Ֆրանսիայի դեսպանը
Անրի Ռենոն
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում, ասել է, որ Հայաստանը շարունակում է մնալ Եվրամիության համար կարեւոր գործընկեր եւ կողմերին խոստումնալից ապագա է սպասվում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ դեսպանը կարեւորել է այն փաստը, որ Մինսկում Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու մասին պայմանագրի ստորագրումից անմիջապես հետո պաշտոնական Երեւանը վերահաստատել է Եվրամիության հետ համագործակցությունը շարունակելու ցանկությունը:
«Հայաստանը շարունակում է մնալ «Արեւելյան գործընկերության» շրջանակներում կարեւոր գործընկեր: Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ ապագա համագործակցության ոլորտները հստակ շարադրված են կողմերի միջեւ անցյալ տարի Վիլնյուսում «Արեւելյան գործընկերության» գագաթնաժողովի արդյունքում ստորագրված համատեղ հայտարարության մեջ»,- ասել է Անրի Ռենոն:
Դեսպանի խոսքերով, Ֆրանսիայի դիրքորոշումը ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հարցում հստակ ներկայացվել է այս տարի մայիսին Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի Հայաստան կատարած պետական այցի ժամանակ:
«Հայաստանին պետք է հնարավորություն տրվի ստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը՝ չմոռանալով, սակայն, այն պարտավորությունները, որոնք երկիրը ստանձնել է՝ անդամակցելով ԵՏՄ-ին: Եվրամիության համար կարեւոր է պահպանել սերտ հարաբերությունները Հայաստանի հետ»,- ասել է ֆրանսիացի դիվանագետը:

It is important for EU to retain close ties with Armenia, French Ambassador says - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Ambassador of France to Armenia Henri Reynaud who is completing his diplomatic mission in Armenia said that Armenia remains an important partner for the EU and a promising future is ahead of both parties.
At the meeting with journalists today the Ambassador highlighted the fact that immediately after signing the Eurasian Economic Union membership agreement in Minsk, official Yerevan reaffirmed its willingness to continue cooperation with the European Union, Mediamax reports.
“Armenia remains an important partner within Eastern Partnership. The areas of Armenia-EU future cooperation are clearly listed in the joint statement signed by the parties at Eastern Partnership Summit in Vilnius last year”, said Henri Reynaud.
According to the Ambassador, France’s position on Armenia-EU relations has been clearly stated during French President Francois Hollande’s state visit in May this year.
“Armenia should get an opportunity to sign the Association Agreement without ignoring the commitments it has undertaken by EEU membership. It is important for the EU to retain close ties with Armenia”, said the French diplomat.