ԵՄ-ի համար կարեւոր է պահպանել սերտ հարաբերությունները Հայաստանի հետ, ասել է Ֆրանսիայի դեսպանը - Mediamax.am
3411 դիտում
ԵՄ-ի համար կարեւոր է պահպանել սերտ հարաբերությունները Հայաստանի հետ, ասել է Ֆրանսիայի դեսպանը
Անրի Ռենոն
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում, ասել է, որ Հայաստանը շարունակում է մնալ Եվրամիության համար կարեւոր գործընկեր եւ կողմերին խոստումնալից ապագա է սպասվում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ դեսպանը կարեւորել է այն փաստը, որ Մինսկում Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու մասին պայմանագրի ստորագրումից անմիջապես հետո պաշտոնական Երեւանը վերահաստատել է Եվրամիության հետ համագործակցությունը շարունակելու ցանկությունը:
«Հայաստանը շարունակում է մնալ «Արեւելյան գործընկերության» շրջանակներում կարեւոր գործընկեր: Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ ապագա համագործակցության ոլորտները հստակ շարադրված են կողմերի միջեւ անցյալ տարի Վիլնյուսում «Արեւելյան գործընկերության» գագաթնաժողովի արդյունքում ստորագրված համատեղ հայտարարության մեջ»,- ասել է Անրի Ռենոն:
Դեսպանի խոսքերով, Ֆրանսիայի դիրքորոշումը ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հարցում հստակ ներկայացվել է այս տարի մայիսին Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի Հայաստան կատարած պետական այցի ժամանակ:
«Հայաստանին պետք է հնարավորություն տրվի ստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը՝ չմոռանալով, սակայն, այն պարտավորությունները, որոնք երկիրը ստանձնել է՝ անդամակցելով ԵՏՄ-ին: Եվրամիության համար կարեւոր է պահպանել սերտ հարաբերությունները Հայաստանի հետ»,- ասել է ֆրանսիացի դիվանագետը:

Для ЕС важно сохранить тесные отношения с Арменией, сказал посол Франции - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посол Франции в Армении Анри Рено, завершающий свою дипломатическую миссию в Армении, сказал, что Армения продолжает оставаться важным партнером для Европейского Союза, и стороны ждет многообещающее будущее.
Как сообщает Медиамакс, сегодня в Ереване на встрече с журналистами посол подчеркнул важность того факта, что сразу после подписания в Минске договора о просоединении к Евразийскому экономическому союзу Ереван подтвердил свое желание продолжать сотрудничество с ЕС.
«Армения продолжает оставаться важным партнером в рамках Восточного партнерства. Направления будущего сотрудничества между Арменией и Евросоюзом четко изложены в совместном заявлении сторон, подписанного в результате прошлогоднего саммита «Восточного партнерства» в Вильнюсе»,- сказал Анри Рено.
По словам посла, позиция Франции относительно отношений Армения-ЕС была четко представлена во время государственного визита президента Франции Франсуа Олланда в Армению в мае этого года.
«Армении должна быть предоставлена возможность подписать Соглашение об ассоциации, не забывая в то же время обязательства, которые страна взяла на себя, вступив в ЕАЭС. Для ЕС важно сохранить тесные отношения с Арменией»,- сказал французский дипломат.