Հայաստանը բարձրաձայնելու է Սիրիայի խնդիրների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը շարունակելու է Սիրիայի խնդիրները միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում պահել:
Այս մասին Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է Դամասկոսում՝ Սիրիայի փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Վալիդ ալ Մուալլեմի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին:
ՀՀ ԱԳ ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանում խորապես մտահոգված են Սիրիայում շարունակվող բախումներով, ստեղծված հումանիտար ճգնաժամով, երկրում ահաբեկիչների գործողությունների հետեւանքով բազմաթիվ զոհերով եւ արհավիրքներով։
Էդվարդ Նալբանդյանը հիշեցրել է, որ ահաբեկիչների վայրագություններից զերծ չի մնացել նաեւ Դեյր Զորի՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի մասունքներն ամփոփող Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցին:
«Մեր մշտական մտահոգության առարկա է Սիրիայի խաղաղ բնակչության, այդ թվում՝ հայերի եւ մյուս փոքրամասնությունների վիճակը։ Այս առումով ցանկանում եմ մեր երախտագիտությունը հայտնել Սիրիայի իշխանություններին՝ հայկական համայնքի, մեր մշակութային ժառանգության նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքի համար»,- ասել է Հայաստանի արտգործնախարարը:
Նա նաեւ համոզմունք է հայտնել, որ ճգնաժամի հաղթահարումը, խաղաղության հաստատումը հնարավոր են բռնությունների դադարեցման եւ բոլոր սիրիացիների շահերը հաշվի առնող կառուցողական երկխոսության միջոցով:

Армения продолжит говорить о проблемах Сирии - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сказал сегодня, что Армения продолжит привлекать внимание международной общественности к проблемам Сирии.
Об этом Эдвард Налбандян сказал в Дамаске на совместной пресс-конференции с вице-премьером, главой МИД Сирии Валидом аль Муаллемой.
Он отметил, что Армения глубоко обеспокоена продолжающимися столкновениями, гуманитарным кризисом, количеством жертв и ужасами, происходящими в Сирии в результате действий террористов.
Эдвард Налбандян напомнил, что бесчинств террористов не избежала и армянская церковь Св. Мучеников в Дер Зоре, где были погребены останки жертв Геноцида армян.
«Мы обеспокоены положением мирного населения Сирии, в том числе армян и других меньшинств. В этом плане хотелось бы выразить благодарность сирийским властям за заботу об армянской общине и нашем культурном наследии», - сказал глава МИД Армении.
Он выразил также уверенность, что преодоление кризиса и установление мира возможны путем прекращения насилия и установления конструктивного диалога, учитывающего интересы всех сирийцев.