Իրաքի Քրդստանը ցանկանում է խորացնել կապերը Հայաստանի հետ
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր ընդունել է Իրաքյան Քրդստանի պլանավորման նախարար Ալի Սինդիին:
ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ նրա այցը նոր թափ կհաղորդի Իրաքյան Քրդստանի հետ հարաբերությունների զարգացմանը:
Ալի Սինդին նշել է, որ Քրդստանը շահագրգռված է ՀՀ-ի հետ հարաբերությունների խորացմամբ, եւ իր այցի նպատակն է ուսումնասիրել Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները եւ հայ գործընկերների հետ քննարկել գործակցության զարգացման հեռանկարները:
Տնտեսական ներուժի լիարժեք իրացման առումով կարեւորվել է հայ-իրաքյան միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը, հայ եւ քուրդ գործարար շրջանակների միջեւ ուղիղ կապերի հաստատումը, գործարար համաժողովների եւ հանդիպումների կազմակերպումը:

Iraqi Kurdistan interested in deepening ties with Armenia
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan has today received Minister of Planning of Iraqi Kurdistan Ali Sindi.
The PM has expressed the confidence that the visit will boost deepening of relations with Iraqi Kurdistan, the Armenian governmental press service reports.
Ali Sindi has noted that Kurdistan is interested in deepening of ties with Armenia and the visit is aimed at studying Armenia’s investment potential and discuss prospects of collaboration with his Armenian counterparts.
In terms of realizing the economic potential, the sides stressed the importance of Armenia- Iraq intergovernmental commission, establishment of direct ties between Armenian and Kurdish businessmen and organization of business forums and meetings.
The third session of the intergovernmental commission is scheduled to be held in Baghdad in 2015 fall.