Նալբանդյան. Մանդատները պետք է հիմնվեն անհատական մոտեցման վրա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը մեծ կարեւորություն է տալիս խաղաղապահության ոլորտում աստիճանաբար աճող ներգրավվածությանն ու ներդրմանը եւ հետեւողականորեն կառուցում ու ամրապնդում է իր համապատասխան կարողությունները:
Այս մասին ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարն հայտարարել է Երեւանում՝ ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի կազմակերպած «Մարտահրավերներ ամենամյա ֆորում 2015» հանդիպմանը:
«Միջազգային համագործակցությունը, երկկողմ գործընկերությունը եւ աջակցությունն առանցքային դեր են խաղում համեմատաբար սահմանափակ ներուժ ունեցող երկրների ներգրավումն ապահովելու գործում: ԱՄՆ, Հունաստանի, Իտալիայի, Գերմանիայի կողմից Հայաստանի համապատասխան խաղաղապահ կարողությունների զարգացմանը ցուցաբերված աջակցությունը դրա լավ օրինակներից է»,- ասել է նախարարը:
Նա ընդգծել է, որ խաղաղապահ առաքելությունների նկատմամբ Հայաստանի մոտեցումը կարելի է գնահատել ներկա եւ նախկին առաքելություններում ՀՀ ներգրավվածության աշխարհագրությամբ՝ Աֆղանստան, Իրաք, Կոսովո, Լիբանան, Մալի:
Էդվարդ Նալբանդյանը կարեւորել է նաեւ հակամարտությունների միջնորդությունն ու կանխարգելումը:
«Այս առումով պետք է նշել, որ Մինսկի խմբի համանախագահների միջազգային մանդատ ունեցող գործունեությունը վերաբերում է ոչ միայն միջնորդությանը, այլեւ պարունակում է կանխարգելման գործուն մեխանիզմներ։ Միջնորդների կողմից առաջարկված փոխվստահության եւ անվտանգության միջոցառումների ներդրումը, մասնավորապես՝ հրադադարի ռեժիմի խախտումների եւ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը, կարող է կանխարգելման գործուն մեխանիզմ հանդիսանալ։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները այս սեպտեմբերի 28-ին եւս մեկ անգամ վերահաստատեցին այս կապակցությամբ իրենց առաջարկը»,- ասել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը:
Նա ընդգծել է, որ մանդատները եւ առաքելությունները պետք է հիմնված լինեն ոչ թե ընդհանուր մոտեցումների կամ ձեւանմուշների վրա, այլ հատուկ մշակվեն՝ աջակցելու համար քաղաքական որոշումների իրականացմանը:
«Յուրաքանչյուր իրավիճակի վերաբերյալ անհրաժեշտ է մշակել անհատական մոտեցումներ՝ խուսափելու համաձայնեցված ձեւաչափերի շրջանակում ընթացիկ գործընթացներին վնասելուց կամ միջամտելուց»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Nalbandian: Mandates should be based on an individual approach - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Foreign Minister Edward Nalbandyan has said today that Armenia highly praises the growing involvement and contribution to peacekeeping and consistently builds and strengthens its respective capabilities.
Armenian FM said it in Yerevan in a meeting during annual “Challenges Forum 2015” organized by the Institute for National Strategic Studies of the Armenian Defense Ministry.
"International cooperation, partnership and mutual support play a key role in ensuring the involvement of countries with relatively limited potential. A good example is the U.S., Greece, Italy, Germany’s support in Armenia’s peacekeeping capacity development”, said the Minister.
He highlighted that Armenia’s approach to peacekeeping missions can be evaluated by its involvement geography in current and previous missions - Afghanistan, Iraq, Kosovo, Lebanon, Mali.
Edward Nalbandyan also stressed the importance of mediation and conflict prevention.
“In this regard, it should be noted that the OSCE Minsk Group’s activities as a holder of an international mandate involve not only mediation, but also effective preventative mechanisms.
Introduction of the mutual trust and security measures proposed by the Co-Chairs, particularly creation of a mechanism for investigating ceasefire violations and incidents can serve an effective preventative mechanism. On September 28, OSCE Minsk Group Co-Chairs reconfirmed their proposals on this matter”, said the Minister.
He highlighted that the mandates and missions should be developed specially to support the implementation of political decisions rather than based on general approach and templates.
“Individual approach should be developed for each situation to avoid damaging or interfering with the concerted format of current processes”, said Nalbandyan.