Նալբանդյան. Մանդատները պետք է հիմնվեն անհատական մոտեցման վրա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը մեծ կարեւորություն է տալիս խաղաղապահության ոլորտում աստիճանաբար աճող ներգրավվածությանն ու ներդրմանը եւ հետեւողականորեն կառուցում ու ամրապնդում է իր համապատասխան կարողությունները:
Այս մասին ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարն հայտարարել է Երեւանում՝ ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի կազմակերպած «Մարտահրավերներ ամենամյա ֆորում 2015» հանդիպմանը:
«Միջազգային համագործակցությունը, երկկողմ գործընկերությունը եւ աջակցությունն առանցքային դեր են խաղում համեմատաբար սահմանափակ ներուժ ունեցող երկրների ներգրավումն ապահովելու գործում: ԱՄՆ, Հունաստանի, Իտալիայի, Գերմանիայի կողմից Հայաստանի համապատասխան խաղաղապահ կարողությունների զարգացմանը ցուցաբերված աջակցությունը դրա լավ օրինակներից է»,- ասել է նախարարը:
Նա ընդգծել է, որ խաղաղապահ առաքելությունների նկատմամբ Հայաստանի մոտեցումը կարելի է գնահատել ներկա եւ նախկին առաքելություններում ՀՀ ներգրավվածության աշխարհագրությամբ՝ Աֆղանստան, Իրաք, Կոսովո, Լիբանան, Մալի:
Էդվարդ Նալբանդյանը կարեւորել է նաեւ հակամարտությունների միջնորդությունն ու կանխարգելումը:
«Այս առումով պետք է նշել, որ Մինսկի խմբի համանախագահների միջազգային մանդատ ունեցող գործունեությունը վերաբերում է ոչ միայն միջնորդությանը, այլեւ պարունակում է կանխարգելման գործուն մեխանիզմներ։ Միջնորդների կողմից առաջարկված փոխվստահության եւ անվտանգության միջոցառումների ներդրումը, մասնավորապես՝ հրադադարի ռեժիմի խախտումների եւ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը, կարող է կանխարգելման գործուն մեխանիզմ հանդիսանալ։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները այս սեպտեմբերի 28-ին եւս մեկ անգամ վերահաստատեցին այս կապակցությամբ իրենց առաջարկը»,- ասել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը:
Նա ընդգծել է, որ մանդատները եւ առաքելությունները պետք է հիմնված լինեն ոչ թե ընդհանուր մոտեցումների կամ ձեւանմուշների վրա, այլ հատուկ մշակվեն՝ աջակցելու համար քաղաքական որոշումների իրականացմանը:
«Յուրաքանչյուր իրավիճակի վերաբերյալ անհրաժեշտ է մշակել անհատական մոտեցումներ՝ խուսափելու համաձայնեցված ձեւաչափերի շրջանակում ընթացիկ գործընթացներին վնասելուց կամ միջամտելուց»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Налбандян: Мандаты должны носить индивидуальный характер - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сказал сегодня, что Армения уделяет внимание представленности страны в миротворческих процессах, последовательно создает и укрепляет соответствующие возможности.
Об этом глава МИД Армении Эдвард Налбандян заявил в Ереване на ежегодном форуме «Вызовы 2015», организованном Институтом национальных и стратегических исследований.
«Международное сотрудничество, двустороннее взаимодействие и поддержка играют ключевую роль в привлечении стран, имеющих достаточно ограниченные ресурсы. Хорошим примером является помощь США, Греции,  Италии и Германии,  предоставленная Армении для развития ее миротворческих возможностей», - сказал министр.
Он подчеркнул, что отношение Армении к миротворческим миссиям можно оценивать благодаря прошлой и нынешней географии вовлеченности в операции: в Афганистане, Ираке, Косово, Ливане и Мали.
Эдвард Налбандян отметил также важность посредничества и предотвращения конфликтов.
«В этом плане нужно отметить, что деятельность имеющей международный мандат Минской группы ОБСЕ касается не только посредничества, но и содержит действенные механизмы профилактики. Внедрение предложенных посредниками мер по установлению взаимного доверия и безопасности, в частности, создание механизмов расследования нарушений режима прекращения огня и инцидентов, может стать эффективным профилактическим средством. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ 28 сентября в очередной раз подтвердили свое предложение в этой связи», - сказал глава МИД Армении.
Он подчеркнул, что мандаты и миссии должны быть основаны не на общих подходах или форматах, а должны разрабатываться особо, для реализации политический решений.
«Относительно каждой ситуации необходимо разрабатывать индивидуальный подход, чтобы не навредить и не вмешаться в процессы, проходящие в рамках согласованных форматов», - сказал Эдвард Налбандян.