Փերինչեքը հաղթեց, բայց ՄԻԵԴ-ը չվիճարկեց ցեղասպանության փաստը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) այսօր հրապարակել է «Դողու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով վճիռը, որի համաձայն թուրք քաղաքական գործչին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու որոշումը խախտում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածը (արտահայտման ազատություն):
2007թ. մարտին թուրք ազգայնական Դողու Փերինչեքը Շվեյցարիայում դատապարտվել էր Հայոց Ցեղասպանության ժխտման համար: Նա Հայոց ցեղասպանությունն անվանել էր «միջազգային սուտ», ինչի համար «Շվեյցարիա-Հայաստան» ասոցիացիան նրան դատի էր տվել ռասայական խտրականության հոդվածով:
Դատարանի որոշման մեջ ասված է, որ դատավորները պետք է հավասարակշռություն պահպանեին Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ եւ 8-րդ հոդվածների միջեւ: 8-րդ հոդվածը վերաբերվում է մասնավոր կյանքը հարգելուն եւ, դատարանի բնորոշմամբ, այն պաշտպանում է զոհերի եւ այսօր ապրող հայերի արժանապատվությունը:
Միաժամանակ, դատարանի որոշման մեջ ասված է.
«Դատարանն ընդգծում է, որ այն լիազորված չի եղել պարզել, թե արդյո՞ք հայ ժողովրդի կոտորածները եւ զանգվածային տեղահանությունը Օսմանյան կայսրությունում կարող է բնորոշվել իբրեւ «ցեղասպանություն», քանի որ, ի տարբերություն միջազգային քրեական դատարանների, նման իրավական որոշումներ կայացնելու լիազորություն չունի»:
Հայաստանը 2014թ. օգոստոսից «Դողու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործում ներգրավված էր որպես երրորդ կողմ: Հայաստանի շահերը ՄԻԵԴ-ում պաշտպանում էին փաստաբաններ Ամալ Քլունին եւ Ջեֆրի Ռոբերտսոնը:
2014թ. մարտին Մեդիամաքսը հանգամանորեն անդրադարձել էր «Փերինչեք v. Շվեյցարիա» գործին եւ դրա հնարավոր հետեւանքներին Հայաստանի համար:

Перинчек победил, но ЕСПЧ не оспорил факт Геноцида армян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) сегодня объявил вердикт по делу «Перинчек против Швейцарии», согласно которому привлечение турецкого политика к уголовной ответственности признано нарушением 10-й статьи Европейской конвенции по правам человека (свобода выражения мнения).
В марте 2007 года турецкий националист Догу Перинчек был осужден в Швейцарии за отрицание Геноцида армян. Он назвал Геноцид армян «международной ложью», за что ассоциация «Швейцария-Армения» подала на него в суд, обвинив в расовой дискриминации.
В решении суда говорится, что судьи должны были сохранить баланс между 10-й и 8-й статьями Европейской конвенции по правам человека. 8-я статья касается уважения частной жизни, и, как отметил судья, защищает достоинство жертв и ныне живущих армян.
В то же время, в решении суда говорится:
«Суд подчеркивает, что не был уполномочен решать, могут ли резня и массовая депортация армян в Османской империи быть определены как «геноцид», так как в отличие от международных уголовных судов, ЕСПЧ не имеет полномочий для принятия подобных решений, имеющих обязательную силу».
С августа 2014 года Армения была привлечена к делу «Перинчек против Швейцарии» в качестве третьей стороны. Интересы Армении в ЕСПЧ представляли Амаль Клуни и Джеффри Робертсон.
В марте 2014 года Медиамакс подробно рассмотрел процесс «Перинчек против Швейцарии», а также его возможные последствия для Армении.