Փերինչեքը հաղթեց, բայց ՄԻԵԴ-ը չվիճարկեց ցեղասպանության փաստը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) այսօր հրապարակել է «Դողու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով վճիռը, որի համաձայն թուրք քաղաքական գործչին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու որոշումը խախտում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածը (արտահայտման ազատություն):
2007թ. մարտին թուրք ազգայնական Դողու Փերինչեքը Շվեյցարիայում դատապարտվել էր Հայոց Ցեղասպանության ժխտման համար: Նա Հայոց ցեղասպանությունն անվանել էր «միջազգային սուտ», ինչի համար «Շվեյցարիա-Հայաստան» ասոցիացիան նրան դատի էր տվել ռասայական խտրականության հոդվածով:
Դատարանի որոշման մեջ ասված է, որ դատավորները պետք է հավասարակշռություն պահպանեին Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ եւ 8-րդ հոդվածների միջեւ: 8-րդ հոդվածը վերաբերվում է մասնավոր կյանքը հարգելուն եւ, դատարանի բնորոշմամբ, այն պաշտպանում է զոհերի եւ այսօր ապրող հայերի արժանապատվությունը:
Միաժամանակ, դատարանի որոշման մեջ ասված է.
«Դատարանն ընդգծում է, որ այն լիազորված չի եղել պարզել, թե արդյո՞ք հայ ժողովրդի կոտորածները եւ զանգվածային տեղահանությունը Օսմանյան կայսրությունում կարող է բնորոշվել իբրեւ «ցեղասպանություն», քանի որ, ի տարբերություն միջազգային քրեական դատարանների, նման իրավական որոշումներ կայացնելու լիազորություն չունի»:
Հայաստանը 2014թ. օգոստոսից «Դողու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործում ներգրավված էր որպես երրորդ կողմ: Հայաստանի շահերը ՄԻԵԴ-ում պաշտպանում էին փաստաբաններ Ամալ Քլունին եւ Ջեֆրի Ռոբերտսոնը:
2014թ. մարտին Մեդիամաքսը հանգամանորեն անդրադարձել էր «Փերինչեք v. Շվեյցարիա» գործին եւ դրա հնարավոր հետեւանքներին Հայաստանի համար:

Yerevan /Mediamax/. In today’s Grand Chamber judgment in the case of "Perincek v. Switzerland”, the European Court of Human Rights decided, by a majority, that there had been a violation of Article 10 (freedom of expression) of the European Convention on Human Rights.
In March 2007, Turkish nationalist Dogu Perincek was accused of denying the Armenian Genocide in Switzerland. He called the Genocide “an international lie” for which Switzerland-Armenia Association sued him over racism.
The judgment reads that as Armenians were protected by Article 8 (right to respect for private life) of the European Convention on Human Rights, “the Court therefore had to strike a balance between two Convention rights – the right to freedom of expression and the right to respect for private life –, taking into account the specific circumstances of the case and the proportionality between the means used and the aim sought to be achieved”.
At the same time, the judgment notes:
“As regards the scope of the case, the Court underlined that it was not required to determine
whether the massacres and mass deportations suffered by the Armenian people at the hands of the Ottoman Empire from 1915 onwards could be characterized as genocide within the meaning of that term under international law; unlike the international criminal courts, it had no authority to make legally binding pronouncements on this point”.
Since 2014, Armenia has been involved in “Perincek v Switzerland” case as a third party. Armenia’s interests at the ECHR were protected by barristers Amal Clooney and Jeffrey Robertson.
In March 2014, Mediamax wrote in detail about Perincek v Switzerland case and its possible ramifications for Armenia.