ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահին են ներկայացվել Բաքվի ագրեսիայի հետեւանքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովն ամբողջովին սատարում է Մինսկի խմբի եռանախագահների ջանքերը՝ ուղղված բանակցությունների միջոցով ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնմանը։
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, այս մասին այսօր Հելսինկիում հայտարարել է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Իլկա Կաներվան՝ ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
Իլկա Կաներվան ընդգծել է, որ ԼՂ հակամարտության գոտում ուժի կիրառումն անընդունելի է:
Էդվարդ Նալբանդյանը ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիվ գործողությունների հետեւանքները, դրանց հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի ուշադրությունն է հրավիրել նաեւ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումների վրա։

Главе ПА ОБСЕ представлены последствия агрессии Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Парламентская Ассамблея ОБСЕ всецело поддерживает усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на мирное урегулирование карабахского конфликта переговорным путем, а также на расширение полномочий команды Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, об этом сегодня в Хельсинки заявил президент Парламентской ассамблеи ОБСЕ Илкка Канерва на встрече с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном.
Илкка Канерва подчеркнул, что применение силы в зоне карабахского конфликта недопустимо.
Эдвард Налбандян представил президенту ПА ОБСЕ последствия развязанной Азербайджаном против Арцаха агрессии, а также усилия Армении и Минской группы ОБСЕ по их преодолению.
Глава МИД Армении привлек внимание президента ПА ОБСЕ к фактам нарушений азербайджанскими военнослужащими международного гуманитарного права.