ԱԳ նախարարները քննարկել են ՀԱՊԿ նոր ռազմավարությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների երեւանյան հանդիպման ուշադրության կենտրոնում ՀԱՊԿ մինչեւ 2025թ. հավաքական անվտանգության ռազմավարությունն էր:
«Անցյալ սեպտեմբերից Հայաստանը ստանձնել է ՀԱՊԿ նախագահությունը, այս տարվա հոկտեմբերին, Հայաստանում կայանալու է Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստը, ուստի մեր այսօրվա հանդիպմանը քննարկեցինք պետությունների ղեկավարների գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները, նրանց հավանությանը ներկայացվելիք փաստաթղթերի նախագծերը»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
«Հայաստանը մշտապես ակտիվ եւ նախաձեռնող է եղել կազմակերպության շրջանակում փոխգործակցության կատարելագործման, միջազգային ասպարեզում նրա դերակատարության ակտիվացման, անդամ երկրների միջեւ համագործակցության սերտացման, արտաքին քաղաքականության համադրման մեխանիզմների զարգացման առումով։ Բոլորս համակարծիք էինք, որ կառույցի փոխգործակցության մեխանիզմների կատարելագործումը կախված է առաջին հերթին կազմակերպության անդամ երկրների՝ իրենց անդամակցությունից բխող պարտավորությունների լիակատար իրականացումից»,- հայտարարել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների հանդիպմանն ընդունվել են ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման եւ սիրիական ճգնաժամի վերաբերյալ հայտարարություններ։

Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian said today that the Yerevan meeting of Foreign Ministers of CSTO member states focused on the CSTO collective security strategy for the period until 2025.
“Armenia assumed CSTO chairmanship last September, and will host a session of the Collective Security Council this October, therefore, we discussed today preparations for the summit of the heads of CSTO member states, and certain draft documents to be submitted for their approval,” said Armenian Foreign Minister.
“Armenia has been constantly active and initiative in improving collaboration within the organization, intensifying its role on global arena, deepening cooperation between member states, and developing juxtaposition mechanisms of foreign policies. We all agree that improvement of the organization’s cooperation mechanisms depends first and foremost on full implementation of duties, conditioned by membership in CSTO, by the members states,” stated Edward Nalbandian.
During the meeting of CSTO Foreign Ministers, statements on the Nagorno-Karabakh conflict settlement and Syrian crisis were adopted.