ԱԳ նախարարները քննարկել են ՀԱՊԿ նոր ռազմավարությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների երեւանյան հանդիպման ուշադրության կենտրոնում ՀԱՊԿ մինչեւ 2025թ. հավաքական անվտանգության ռազմավարությունն էր:
«Անցյալ սեպտեմբերից Հայաստանը ստանձնել է ՀԱՊԿ նախագահությունը, այս տարվա հոկտեմբերին, Հայաստանում կայանալու է Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստը, ուստի մեր այսօրվա հանդիպմանը քննարկեցինք պետությունների ղեկավարների գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները, նրանց հավանությանը ներկայացվելիք փաստաթղթերի նախագծերը»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
«Հայաստանը մշտապես ակտիվ եւ նախաձեռնող է եղել կազմակերպության շրջանակում փոխգործակցության կատարելագործման, միջազգային ասպարեզում նրա դերակատարության ակտիվացման, անդամ երկրների միջեւ համագործակցության սերտացման, արտաքին քաղաքականության համադրման մեխանիզմների զարգացման առումով։ Բոլորս համակարծիք էինք, որ կառույցի փոխգործակցության մեխանիզմների կատարելագործումը կախված է առաջին հերթին կազմակերպության անդամ երկրների՝ իրենց անդամակցությունից բխող պարտավորությունների լիակատար իրականացումից»,- հայտարարել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների հանդիպմանն ընդունվել են ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման եւ սիրիական ճգնաժամի վերաբերյալ հայտարարություններ։

Главы МИД обсудили новую стратегию ОДКБ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сказал сегодня, что в центре обсуждений на ереванской встречи министров иностранных дел ОДКБ была стратегия коллективной безопасности ОДКБ на период до 2025 года.
«С прошлого сентября Армения является председателем ОДКБ. В октябре в Армении состоится заседание Совета коллективной безопасности, так что на сегодняшней встрече мы обсудили подготовку саммита глав государств и проекты документов, которые будут  предложены им на утверждение», - сказал глава МИД Армении.
«Армения всегда была активной и инициативной в плане совершенствования взаимодействия в рамках организации, активизации ее роли на международной арене, укрепления сотрудничества между странами-участницами, развития механизмов координации внешней политики. Мы все согласились, что совершенствование механизмов взаимодействия в рамках организации зависит в первую очередь от полноценного выполнения своих обязательств странами-участницами», - заявил Эдвард Налбандян.
На встрече глав МИД ОДКБ были приняты заявления, касающиеся урегулирования карабахского конфликта и сирийского кризиса.