Քերի. «Վերջին քառորդ դարում Հայաստանը մեծ առաջընթաց է ունեցել»
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հանդես է եկել ուղերձով Հայաստանի Անկախության օրվա առթիվ:
«Նախագահ Օբամայի ու Միացյալ Նահանգների ժողովրդի անունից շնորհավորանքներս եմ հղում հայ ժողովրդին անկախության 25-ամյակի առթիվ, որը կնշվի սեպտեմբերի 21-ին:
Միացյալ Նահանգները խորապես արժեւորում է Հայաստանի հետ իր ջերմ բարեկամությունը: Վերջին քառորդ դարում Հայաստանը մեծ առաջընթաց է ունեցել, եւ իմ երկրի կառավարությունը պատրաստ է շարունակել սերտորեն աշխատել ձեզ հետ՝ աջակցելու բարեկեցության, ամուր ժողովրդավարական հաստատությունների, իրավունքի գերակայության ու տարածաշրջանային խաղաղության կայացման ընդհանուր նպատակներին:
Մենք գնահատում ենք Հայաստանի հետեւողական օժանդակությունը միջազգային խաղաղապահ գործողությունների արդյունավետության ապահովման գործում ու սիրիացի փախստականների ճգնաժամին արձագանքելու հարցում ունեցած առաջատար դերակատարումը:
Մենք նաեւ երախտապարտ ենք Միացյալ Նահանգներում կենսունակ ու մեծ ձեռքբերումների հասած ամերիկահայ համայնքի ներկայության համար:
Այս գեղեցիկ տոնի առթիվ լավագույն մաղթանքներս եմ հղում հայ ժողովրդին, ցանկանում  խաղաղություն ու բարօրություն առաջիկա տարում», - ասված է ուղերձում:

«За четверть века Армения добилась большого прогресса», сказал Керри
Ереван/Медиамакс/. Госсекретарь США Джон Керри выступил с посланием по случаю Дня независимости Армении.
«От имени президента Обамы и народа Соединенных Штатов поздравляю армянский народ с 25-летием независимости, которое будет отмечаться 21 сентября.
Соединенные Штаты придают большую значимость теплой дружбе с Арменией. За последнюю четверть века Армения добилась большого прогресса, и правительство моей страны готово продолжить тесную работу с вами, чтобы оказывать поддержку общим целям процветания, формирования сильных демократических институтов, обеспечения верховенства закона и установления регионального мира.
Мы ценим продолжительную поддержку, которую Армения оказывает международным миротворческим миссиям, а также ее ведущую роль в разрешении кризиса сирийских беженцев.