ՌԴ նոր Հայեցակարգում ՀՀ-ն հիշատակվում է միայն ԵԱՏՄ համատեքստում
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության նոր Հայեցակարգում Հայաստանը հիշատակվում ընդամենը մեկ անգամ, այն էլ՝ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) համատեքստում:
Ռուսաստանի Դաշնության Արտաքին քաղաքականության Հայեցակարգը հաստատվել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից նոյեմբերի 30-ին:
«Ռուսաստանը առանցքային է համարում Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի ու Ղրղըզստանի հետ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) սահմաններում ինտեգրման խորացման ու ընդլայնման խնդիրը, որի նպատակն է տեխնոլոգիական համակողմանի վերափոխումը, համագործակցությունը, ԵԱՏՄ պետությունների տնտեսությունների մրցունակության բարձրացումը եւ բնակչությունների կենսամակարդակի բարձրացումը», - ասվում է փաստաթղթի մեջ:
Հայեցակարգում նշվում է, որ Ռուսաստանը հանդես է գալիս ԼՂ հակամարտության կարգավորման օգտին՝ «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի այլ համանախագահող երկրների հետ համագործակցությամբ եւ այն սկզբունքների հիման վրա, որոնք ներկայացված են ՌԴ, ԱՄՆ եւ Ֆրանսիայի նախագահների 2009-2013 թթ. համատեղ հայտարարություններում»:

В Концепции внешней политики РФ Армения упомянута лишь в контексте ЕАЭС
Ереван /Медиамакс/. В новой Концепции внешней политики России Армения упоминается лишь однажды, в контексте Евразийского экономического союза.
Концепция внешней политики Российской Федерации утверждена президентом РФ Владимиром Путиным 30 ноября.
«Россия считает ключевой задачу углубления и расширения интеграции в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС) с Арменией, Белоруссией, Казахстаном и Киргизстаном в целях стабильного развития, всестороннего технологического обновления, кооперации, повышения конкурентоспособности экономик государств-членов ЕАЭС и повышения жизненного уровня их населения», - говорится в документе.
В Концепции отмечается, что Россия выступает за урегулирование нагорно-карабахского конфликта «во взаимодействии с другими государствами - сопредседателями Минской группы ОБСЕ и на основе принципов, изложенных в совместных заявлениях президентов РФ, США и Франции, сделанных в 2009-2013 годах».