ՀՀ-ն կխորացնի գործակցությունը Իրանի եւ Թուրքմենստանի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Իրանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին ու Թուրքմենստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մուհամմետնիյազ Բադիի Մաշալովին:
Վարչապետը նշել է, որ Իրանի եւ Թուրքմենստանի հետ Հայաստանի քաղաքական հարաբերությունների բարձր մակարդակը հնարավորություն է տալիս սերտացնել երկկողմ տնտեսական կապերը եւ ծավալել եռակողմ ձեւաչափով տնտեսական գործակցություն:
«Մենք շահագրգռված ենք զարգացնելու Հայաստան-Իրան-Թուրքմենստան եռակողմ տնտեսական փոխգործակցությունը: Հնարավորություն ունենք ավելացնելու մեր երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալի աճը, եւ 2017թ. աշխատանքային առաջին օրվա այս հանդիպումը վկայում է մեր համագործակցությանը տրվող կարեւորության մասին»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Իրանի ու Թուրքմենստանի դեսպաններն էլ նշել են, որ կարեւորում են Հայաստանի հետ հարաբերությունների ընդլայնումը եւ պատրաստ են քննարկել այդ ուղղությամբ հետագա քայլերը:
Քննարկվել են, մասնավորապես, էներգետիկայի ոլորտում եռակողմ գործակցության զարգացման հնարավորություններն ու հեռանկարները:

Armenia wants to strengthen ties with Iran and Turkmenistan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Today Armenian Prime Minister Karen Karapetyan received Ambassadors of Iran and Turkmenistan - Seyyed Kazem Sajjad and Muhammetniyaz Mashalov in Yerevan.
The head of the government stated that the high level of Armenia’s political relations with Iran and Turkmenistan allows increasing economic relations and undertaking cooperation in a trilateral format.
“We are interested in developing trilateral economic cooperation of Armenia, Iran and Turkmenistan. We are able to increase turnover between our countries, and the fact that we meet on the first working day of 2017 shows our attitude to this cooperation,” Prime Minister said.
According to the Government press service, Ambassadors of Iran and Turkmenistan expressed their readiness to discuss concrete steps for expanding cooperation with Armenia, in particular, in energy sector.