ՀՀ-ն կխորացնի գործակցությունը Իրանի եւ Թուրքմենստանի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Իրանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին ու Թուրքմենստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մուհամմետնիյազ Բադիի Մաշալովին:
Վարչապետը նշել է, որ Իրանի եւ Թուրքմենստանի հետ Հայաստանի քաղաքական հարաբերությունների բարձր մակարդակը հնարավորություն է տալիս սերտացնել երկկողմ տնտեսական կապերը եւ ծավալել եռակողմ ձեւաչափով տնտեսական գործակցություն:
«Մենք շահագրգռված ենք զարգացնելու Հայաստան-Իրան-Թուրքմենստան եռակողմ տնտեսական փոխգործակցությունը: Հնարավորություն ունենք ավելացնելու մեր երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալի աճը, եւ 2017թ. աշխատանքային առաջին օրվա այս հանդիպումը վկայում է մեր համագործակցությանը տրվող կարեւորության մասին»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Իրանի ու Թուրքմենստանի դեսպաններն էլ նշել են, որ կարեւորում են Հայաստանի հետ հարաբերությունների ընդլայնումը եւ պատրաստ են քննարկել այդ ուղղությամբ հետագա քայլերը:
Քննարկվել են, մասնավորապես, էներգետիկայի ոլորտում եռակողմ գործակցության զարգացման հնարավորություններն ու հեռանկարները:

Армения хочет усилить связи с Ираном и Туркменистаном - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял сегодня в Ереване послов Ирана и Туркменистана - Сееда Казема Саджади и Мухаммеднияза Машалова.
Глава правительства заявил, что высокий уровень политических отношений Армении с Ираном и Туркменистаном позволяет нарастить экономические отношения и развернуть сотрудничество в трехстороннем формате.
«Мы заинтересованы в развитии трехстороннего экономического сотрудничества Армении, Ирана и Туркменистана. У нас есть возможность увеличить объем товарооборота между нашими странами, и тот факт, что мы встречаемся в первый рабочий день 2017 года, свидетельствует о нашем отношении к нашему сотрудничеству», - сказал премьер-министр.
Согласно сообщению пресс-службы правительства, послы Ирана и Туркменистана отметили, что готовы обсуждать конкретные шаги по расширению сотрудничества с Арменией, в частности, в сфере энергетики.