Եվրախորհրդարանի նոր նախագահը Անտոնիո Տայանին է
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրախորհրդարանի նոր նախագահ է ընտրվել իտալացի քաղաքական գործիչ, պահպանողական Անտոնիո Տայանին:
Նախօրեին կայացած քվեարկության չորրորդ փուլի արդյունքում Անտոնիո Տայանին ստացել է 351 ձայն՝ առաջ անցելով իտալացի իր գործընկեր Ջաննի Պիտելայից (282):
63-ամյա Անտոնիո Տայանին ներկայացնում է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը: Նախկինում նա զբաղեցրել է Եվրախորհրդարանի եւ Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահների պաշտոնը, եղել է Իտալիայի նախկին վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնիի մամուլի խոսնակը:
Անտոնիո Տայանին ասել է, որ Եվրախորհրդարանում ունեցած իր բազմամյա փորձը մեծապես կնպաստի նոր պաշտոնում իր արդյունավետ գործունեությանը:
Իտալացի քաղաքական գործիչը կփոխարինի գերմանացի Մարտին Շուլցին, որն անցյալ տարեվերջին հայտարարել էր հրաժարականի մասին, քանի որ առաջադրվելու է 2017թ. աշնանը Գերմանիայում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2015թ. Dogan գործակալությանը տված հարցազրույցում Եվրախորհրդարանի փոխնախագահ Անտոնիո Տայանին ասել էր, որ «ոչ ոք որեւէ օգուտ չունի Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելուց», եւ Թուրքիային կոչ էր արել ընդունել պատմական իրողությունը:

Antonio Tajani is the new President of the European Parliament
Yerevan /Mediamax/. Italian political figure, conservative Antonio Tajani was elected the new President of the European Parliament.
Antonio Tajani secured 351 votes against 282 for his Italian counterpart Gianni Pittella in the fourth round of the contest, held yesterday.
63-year-old Antonio Tajani represents European People's Party.  He held in the past the position of Spokesman for Italy's former Prime Minister Silvio Berlusconi, Vice-President of the European Parliament and Vice-President of the European Commission.
Antonio Tajani said that his long experience in the European Parliament will largely contribute to his effective work in this new position.
The politician will replace German Martin Schulz, which announced his resignation at the end of last year, as he was going to take part in German federal election due in autumn of 2017.
Mediamax reminds that Vice-President of the European Parliament Antonio Tajani said in an interview to Dogan news agency that “no one benefits from denial of the Armenian Genocide” and urged Turkey to accept the historic fact.