Եվրախորհրդարանի նոր նախագահը Անտոնիո Տայանին է
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրախորհրդարանի նոր նախագահ է ընտրվել իտալացի քաղաքական գործիչ, պահպանողական Անտոնիո Տայանին:
Նախօրեին կայացած քվեարկության չորրորդ փուլի արդյունքում Անտոնիո Տայանին ստացել է 351 ձայն՝ առաջ անցելով իտալացի իր գործընկեր Ջաննի Պիտելայից (282):
63-ամյա Անտոնիո Տայանին ներկայացնում է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը: Նախկինում նա զբաղեցրել է Եվրախորհրդարանի եւ Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահների պաշտոնը, եղել է Իտալիայի նախկին վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնիի մամուլի խոսնակը:
Անտոնիո Տայանին ասել է, որ Եվրախորհրդարանում ունեցած իր բազմամյա փորձը մեծապես կնպաստի նոր պաշտոնում իր արդյունավետ գործունեությանը:
Իտալացի քաղաքական գործիչը կփոխարինի գերմանացի Մարտին Շուլցին, որն անցյալ տարեվերջին հայտարարել էր հրաժարականի մասին, քանի որ առաջադրվելու է 2017թ. աշնանը Գերմանիայում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2015թ. Dogan գործակալությանը տված հարցազրույցում Եվրախորհրդարանի փոխնախագահ Անտոնիո Տայանին ասել էր, որ «ոչ ոք որեւէ օգուտ չունի Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելուց», եւ Թուրքիային կոչ էր արել ընդունել պատմական իրողությունը:

Антонио Таяни стал новым главой Европарламента
Ереван /Медиамакс/. Новым председателем Европарламента избран итальянский политик, консерватор Антонио Таяни.
В результате четвертого этапа голосования Антонио Таяни получил 351 голос, обойдя своего соотечественника Джанни Пителлу (282).
63-летний Антонио Таяни представляет Европейскую народную партию. В прошлом он был заместителем председателя Европарламента и Еврокомиссии, а также занимал пост пресс-секретаря премьер-министра Италии Сильвио Берлускони.
Антонио Таяни сказал, что благодаря многолетнему опыту работы в Европарламенте сможет эффективно работать на новой должности.
На этом посту итальянский политик заменит немца Мартина Шульца, который объявил об отставке в конце прошлого года, чтобы осенью 2017 года участвовать в парламентских выборах в Германии.
Медиамакс напоминает, что в 2015г. в интервью агентству Dogan вице-председатель Европарламента Антонио Таяни сказал, что «никто не выигрывает от отрицания Геноцида армян», и призвал Турцию признать этот исторический факт.