Եվրախորհրդարանը չեղարկել է Վրաստանի հետ վիզային ռեժիմը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրախորհրդարանն այսօր ձայների 553 կողմ, 66 դեմ, 28 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ կողմ է քվեարկել Վրաստանի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման օգտին:
Եվրախորհրդարանի տարածած հայտարարության համաձայն՝ կենսաչափական անձնագրեր ունեցող Վրաստանի քաղաքացիներն այսուհետ կարող են առանց այցագրի Շենգենյան գոտու երկրներ մուտք գործել եւ ընդհանուր առմամբ մնալ 90 օր՝ 180 օրվա կտրվածքով։
Ընթացակարգի համաձայն՝ Եվրախորհրդարանի քվեարկությունից հետո կարգավորումը պետք է հաստատի նաեւ ԵՄ Խորհուրդը՝ նախարարների մակարդակով:
Օրենսդրական փոփոխությունները ԵՄ պաշտոնական ամսագրում կհրապարակվեն այն բանից հետո, երբ դրանք ստորագրեն Եվրախորհրդարանի նախագահը, ինչպես նաեւ ԵՄ Խորհուրդը նախագահող երկրի (Մալթա) համապատասխան ներկայացուցիչը:

Европарламент отменил визовый режим для Грузии - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Европарламент 553 голосами «за», 66 «против» и 28 воздержавшимися проголосовал за либерализацию безвизового режима с Грузией.
Согласно сообщению Европарламента, граждане Грузии, имеющие биометрические паспорта, смогут без виз въезжать в страны Шенгенской зоны и находиться там до 90 дней из 180.
Согласно порядку, после голосования Европарламента решение должен утвердить также Совет ЕС на уровне министров.
Законодательные изменения будут опубликованы в Официальном журнале Евросоюза после того, как их подпишут президент Европарламента, а также соответствующий представитель страны-председателя Совета Евросоюза (Мальта).