Եվրախորհրդարանը չեղարկել է Վրաստանի հետ վիզային ռեժիմը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրախորհրդարանն այսօր ձայների 553 կողմ, 66 դեմ, 28 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ կողմ է քվեարկել Վրաստանի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման օգտին:
Եվրախորհրդարանի տարածած հայտարարության համաձայն՝ կենսաչափական անձնագրեր ունեցող Վրաստանի քաղաքացիներն այսուհետ կարող են առանց այցագրի Շենգենյան գոտու երկրներ մուտք գործել եւ ընդհանուր առմամբ մնալ 90 օր՝ 180 օրվա կտրվածքով։
Ընթացակարգի համաձայն՝ Եվրախորհրդարանի քվեարկությունից հետո կարգավորումը պետք է հաստատի նաեւ ԵՄ Խորհուրդը՝ նախարարների մակարդակով:
Օրենսդրական փոփոխությունները ԵՄ պաշտոնական ամսագրում կհրապարակվեն այն բանից հետո, երբ դրանք ստորագրեն Եվրախորհրդարանի նախագահը, ինչպես նաեւ ԵՄ Խորհուրդը նախագահող երկրի (Մալթա) համապատասխան ներկայացուցիչը:

Yerevan /Mediamax/. Today the European Parliament approved Georgia visa waiver by 553 votes to 66, with 28 abstentions.
The European Parliament informed that Georgians who hold a biometric passport will have the right to enter the EU visa-free for 90 days in any 180-day period.
In accordance with the established procedure, the legislation needs to be approved by the Council of Ministers next.
The legal change will be published in the EU Official Journal after it’s signed by the President of the European Parliament, as well as corresponding representative of the chairing country of the Council of the EU (Malta).