ԵՄ-ի հետ բանակցելիս ՀՀ-ն Մոսկվայից «թույլտվություն» չի հայցում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ոչ կոռեկտ է համարում այն ենթադրությունները, որ Երեւանը «Ռուսաստանից թույլտվություն է հարցնում» ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները զարգացնելու համար:
Այդ մասին նախարարն ասել է Deutsche Welle-ին տված հարցազրույցում, որի սղագրությունը հրապարակված է ՀՀ ԱԳՆ կայքում:
Էդվարդ Նալբանդյանը կարծիք է հայտնել, որ առաջիկայում Հայաստանն ու ԵՄ-ն կհայտարարեն նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ ընթացող բանակցությունների ավարտի մասին:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք Երեւանը ՌԴ իշխանությունների հետ խորհրդակցում է այդ համաձայնագրի շուրջ, Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է.
«Մենք բաց բանակցություններ ենք վարում եւ Եվրոպական միության, եւ այլ գործընկերների հետ: Եվ ընդհանրապես մենք վարում ենք թափանցիկ քաղաքականություն ու դիվանագիտություն: Մենք ուրեւէ մեկի թիկունքում բանակցություններ չենք վարում: Մեր նախագահը եւ ես բազմիցս հրապարակային հայտարարություններ ենք արել Եվրոպական միության հետ մշակվող համաձայնագրի մասին»:
«Ռուսաստանի Դաշնության հետ մեր դաշնակցային հարաբերություններում մենք չենք ձեռնարկել որեւէ բան, որը կարող էր հակասել մեր ռազմավարական գործընկերոջ հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը: Հետեւաբար, հազիվ թե ինչ-որ առարկություններ լինեն», - ասել է նախարարը:
Այնուհետ Deutsche Welle-ի թղթակիցը տալիս է հետեւյալ հարցը. «Ես ճի՞շտ եմ  հասկանում, որ չեք պատրաստվում համաձայնեցնել այն փաստաթղթերը, որոնք մտադիր եք ստորագրել ԵՄ-ի հետ»: Դրան Էդվարդ Նալբանդյանը պատասխանել է.
«Դուք շատ տարօրինակ ենթատեքստով եք հարցը դնում, թե իբրեւ մենք պետք է ինչ-որ մեկից ինչ-որ թույլտվություն ստանանք: Դա, ըստ իս, այդքան էլ կոռեկտ հարց չէ: Ես Ձեզ բացատրեցի, որ Ռուսաստանի եւ այլ գործընկերների հետ մենք սերտ եւ հնարավորինս ամուր հարաբերությունների կողմնակից ենք: Ինչ վերաբերում է Եվրամիությանը, ապա դեռ Վիլնյուսի գագաթնաժողովի ժամանակ մենք տիկին Էշթոնի հետ փոխանակվեցինք համապատասխան նամակներով, իսկ հետո արվեց Եվրամիության հետ համատեղ համապատասխան հայտարարությունը: Եվ երբ մենք տիկին Մոգերինիի հետ ազդարարում էինք ԵՄ-ի հետ համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը, հստակ հայտարարեցինք, որ մտադիր ենք գնալ որքան հնարավոր է հեռու մեր հարաբերությունների, համագործակցության, գործընկերության հարցում՝ հաշվի առնելով Հայաստանի պարտավորությունները այլ միջազգային ինտեգրացիոն գործընթացներում: Այնպես որ, այստեղ ամեն բան պարզ է»:

Армения «не спрашивает разрешения у Москвы» для развития связей с ЕС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян считает некорректными предположения о том, что Ереван «спрашивает разрешения у России» для развития своих отношений с ЕС.
Министр сказал об этом в интервью Deutsche Welle, стенограмма которого размещена на сайте МИД Армении.
Эдвард Налбандян выразил мнение, что в ближайшее время Армения и ЕС заявят о завершении переговоров о новом рамочном соглашении.
Отвечая на вопрос о том, консультируется ли Ереван с российскими властями по поводу этого соглашения, Эдвард Налбандян сказал:
«Мы открыто ведем переговоры и с Европейским союзом, и с другими партнерами, и вообще наша политика и дипломатия транспарентны. Мы не ведем переговоры за спиной кого бы то ни было. Наш президент и я неоднократно публично говорили о готовящимся соглашении с Европейским союзом».
«В наших союзнических отношениях с Российской Федерацией мы не предпринимали ничего такого, что могло бы противоречить развитию наших двусторонних отношений со стратегическим партнером. Поэтому, вряд ли могли или могут быть какие-либо возражения», - сказал министр.
Далее журналист Deutsche Welle задала такой вопрос: «Я правильно понимаю, что вы не собираетесь согласовывать те документы, которые собираетесь подписывать с ЕС?», на который Эдвард Налбандян отметил:
«Вы с очень странной подоплекой ставите вопрос, якобы, мы должны у кого-то получить какое-то разрешение. Это, по-моему, не совсем корректный вопрос. Я Вам объяснил, что в наших отношениях и с Россией, и со всеми другими партнерами мы выступаем за тесные, насколько возможно прочные отношения. Что касается Евросоюза, то еще во время вильнюсского саммита мы с госпожой Эштон обменивались соответствующими письмами, потом было сделано совместное заявление с Евросоюзом, и, когда мы вместе с Могерини давали старт переговорам по новому соглашению между ЕС и Арменией, мы четко заявили, что обе стороны намерены развивать отношения, идти насколько возможно далеко в наших отношениях, сотрудничестве, партнерстве, принимая во внимание обязательства Армении в других международных интеграционных процессах. Так что здесь все ясно».