Հայաստանը Վրաստանի հետ կգտնի գործակցության նոր ուղիներ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ասել է, որ հայ-վրացական համագործակցությունը շարունակում է զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում:
Այս մասին վարչապետն ասել է Թբիլիսիում Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի հետ հանդիպմանը:
«Այսօր երկկողմ հարաբերություններում մենք թեւակոխել ենք համագործակցության նոր փուլ: Հայ-վրացական համագործակցությունը շարունակում է զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում, ինչը մեր հարաբերությունների հետագա զարգացման եւ ամրապնդման գրավականն է: Մեր պատվիրակությունը պատրաստակամ է հանգամանորեն քննարկել տնտեսական համագործակցության օրակարգային հարցերը ինչպես երկկողմ, այնպես էլ տարածաշրջանային զարգացման տեսանկյունից»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Գիորգի Կվիրիկաշվիլին էլ ընդգծել է, որ Վրաստանը կարեւորում է բարեկամ Հայաստանի հետ համագործակցության հետագա խորացումը:
«Մենք պատրաստակամ ենք խորացնել տարածաշրջանային համագործակցությունը, ակտիվացնել առեւտրաշրջանառությունն ու օգտագործել առկա ողջ ներուժը»,- ասել է Վրաստանի վարչապետը:
Մասնավորապես, կողմերը կարեւորել են էներգետիկայի ոլորտում տարածաշրջանային համագործակցությունը, Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտին եւ այն որպես երրորդ երկրների շուկաները ավելի հասանելի դարձնելու հարթակ օգտագործելու հնարավորությունը:

Армения найдет новые пути для сотрудничества с Грузией - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Карен Карапетян сказал сегодня, что армяно-грузинское сотрудничество продолжает развиваться в атмосфере взаимодоверия.
Об этом премьер сказал в Тбилиси на встрече с премьер-министром Грузии Георгием Квирикашвили.
«Сегодня в двусторонних отношениях мы вступили в новый этап сотрудничества. Армяно-грузинское сотрудничество продолжает развиваться в атмосере взаимодоверия, что является залогом дальнейшего развития и укрепления наших отношений. Наша делегация готова детально обсудить вопросы повестки экономического сотрудничества с точки зрения как двусторонних связей, так и регионального развития», - сказал Карен Карапетян.
Георгий Квирикашвили подчеркнул, что Грузия придает важность дальнейшему углублению сорудничества с дружественной Арменией.
«Мы готовы углубить сотрудничество, активизировать торговый оборот и использовать весь существующий потенциал», - сказал грузинский премьер.
В частности, стороны отметили важность регионального сотрудничества в сфере энергетики, зону свободной торговли в Мегри, а также возможность использовать ее в качестве возможности для повышения доступности рынков третьих стран.