Հայաստանի նախագահը մարտի 8-ին կհյուրընկալվի Փարիզում
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիան ողջունում է Հայաստանի եւ Եվրամիության Համապարփակ եւ ուժեղացված գործընկերության համաձայնագրի (EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement) շուրջ բանակցությունների ավարտը:
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը նշել է, որ բանակցություններն ավարտվել են Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ մարտի 8-ից 9-ը Ֆրանսիա կատարելիք պաշտոնական այցից մի քանի օր առաջ:
«Այս համաձայնագիրը արձագանքում է 2014թ. մայիսին Հայաստանի նախագահի հայտարարությանը՝ Եվրամիության հետ կապերը ամրապնդելու ցանկության մասին: Համաձայնագիրը կամրացնի քաղաքական երկխոսությունը Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ, որը վերաբերում է ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքներին եւ օրենքի գերակայությանը: Այն կաշխուժացնի համագործակցությունը էներգետիկայի, տրանսպորտի եւ բնապահպանության ոլորտներում, ինչպես նաեւ նոր հնարավորություններ կստեղծի առեւտրի եւ ներդրումների համար», - ասված է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության հաղորդագրության մեջ:

France welcomes the conclusion of Armenia-EU talks; announces Sargsyan’s visit
Yerevan /Mediamax/. France welcomes the conclusion of negotiations on the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
“Finalized a few days ahead of President Sargsyan’s official visit to France on March 8-9, this agreement responds to the Armenian president’s call in May 2014 to strengthen ties between the EU and his country. This agreement will step up the political dialogue between the EU and Armenia on our shared commitment to democracy, human rights and the rule of law. It will facilitate expanded cooperation on energy, transportation and the environment. It will create new opportunities for trade and investment while protecting French and European geographical indications”, French Foreign Ministry said.