Հայաստանի նախագահը մարտի 8-ին կհյուրընկալվի Փարիզում
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիան ողջունում է Հայաստանի եւ Եվրամիության Համապարփակ եւ ուժեղացված գործընկերության համաձայնագրի (EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement) շուրջ բանակցությունների ավարտը:
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը նշել է, որ բանակցություններն ավարտվել են Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ մարտի 8-ից 9-ը Ֆրանսիա կատարելիք պաշտոնական այցից մի քանի օր առաջ:
«Այս համաձայնագիրը արձագանքում է 2014թ. մայիսին Հայաստանի նախագահի հայտարարությանը՝ Եվրամիության հետ կապերը ամրապնդելու ցանկության մասին: Համաձայնագիրը կամրացնի քաղաքական երկխոսությունը Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ, որը վերաբերում է ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքներին եւ օրենքի գերակայությանը: Այն կաշխուժացնի համագործակցությունը էներգետիկայի, տրանսպորտի եւ բնապահպանության ոլորտներում, ինչպես նաեւ նոր հնարավորություններ կստեղծի առեւտրի եւ ներդրումների համար», - ասված է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության հաղորդագրության մեջ:

Франция анонсировала визит президента Армении в Париж
Ереван /Медиамакс/. Франция приветствует завершение переговоров о Соглашении о всестороннем и расширенном партнерстве Армения-ЕС (EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement).
В министерстве иностранных дел Франции отметили, что переговоры завершились за несколько дней до официального визита президента Армении Сержа Саргсяна во Францию, который состоится 8-9 марта.
«Это соглашение стало ответом на заявление президента Армении Сержа Саргсяна в мае 2014 года, в котором он выразил желание углубить связи своей страны с Европейским союзом. Соглашение укрепит политический диалог между Арменией и Евросоюзом по вопросам демократии, прав человека и верховенства закона. Оно активизирует сотрудничество в сфере энергетики, транспорта и охраны природы, а также создаст новые возможности для торговли и инвестиций», - говорится в сообщении МИД Франции.