Աթենքը Երեւանին դիտարկում է որպես «ռազմավարական գործընկեր» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ողջունել է միջազգային հարթակներում Հայաստան-Հունաստան համագործակցությունը եւ միջազգային օրակարգի հարցերի շուրջ մոտեցումների համընկնումը:
Այս մասին վարչապետը նշել է Երեւանում Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Կոցիասի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը:
«Այս տարի լրանում է հայ-հունական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Մեր բարեկամական հարաբերությունները գտնվում են շատ բարձր մակարդակի վրա, բայց մենք շահագրգռված ենք էլ ավելի ակտիվացնել դրանք եւ նոր որակ հաղորդել»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Կառավարության ղեկավարը կարեւորել է տնտեսական կապերի զարգացումը՝ նշելով, որ այս ոլորտում շատ անելիք կա, եւ ներուժը շատ ավելին է, քան օգտագործվում է:
«Մենք միշտ եղբայր ազգեր ենք եղել: Իմ այցը մեկ նպատակ ունի՝ պետք է ստեղծենք ռազմավարական գործընկերություն»,- ասել է Նիկոս Կոցիասը:
Հույն նախարարը եւս ընդգծել է, որ տնտեսական հարաբերությունները ցածր մակարդակի վրա են, եւ անհրաժեշտ է ինտենսիվ աշխատել դրանք համաչափ զարգացնելու ուղղությամբ:
ՀՀ վարչապետն առաջարկել է հստակեցնել այն ոլորտները, որոնք կարող են փոխադարձ ներդրումային հետաքրքրություն ներկայացնել գործարարների համար եւ ակտիվ աշխատել համատեղ հնարավոր ծրագրերի շուրջ:

Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan welcomed today Armenia-Greece cooperation and common approach to issues of global agenda on international platforms.
Prime Minister made that statement at the meeting with the Greek delegation, headed by Foreign Minister Nikos Kotzias, in Yerevan.
“This year marks the 25th anniversary of Armenian-Greek relations. Our friendly relations are on a very high level, but we are interested in making them more active and giving them a new pace,” Karen Karapetyan said.
The head of Armenian Government attached importance to development of economic ties, remarking that there is much work to do and the sector has a larger potential than what’s being used now.
“We have always been brotherly nations. My visit has one goal - to create strategic partnership,” Nikos Kotzias said.
Foreign Minister of Greece stressed that economic relations between the two countries are underdeveloped and it’s necessary to intensify efforts in advancing them.
Armenian Prime Minister suggested defining sectors that could be of mutual interest for investors and actively working on possible joint projects.