Աթենքը Երեւանին դիտարկում է որպես «ռազմավարական գործընկեր» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ողջունել է միջազգային հարթակներում Հայաստան-Հունաստան համագործակցությունը եւ միջազգային օրակարգի հարցերի շուրջ մոտեցումների համընկնումը:
Այս մասին վարչապետը նշել է Երեւանում Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Կոցիասի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը:
«Այս տարի լրանում է հայ-հունական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Մեր բարեկամական հարաբերությունները գտնվում են շատ բարձր մակարդակի վրա, բայց մենք շահագրգռված ենք էլ ավելի ակտիվացնել դրանք եւ նոր որակ հաղորդել»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Կառավարության ղեկավարը կարեւորել է տնտեսական կապերի զարգացումը՝ նշելով, որ այս ոլորտում շատ անելիք կա, եւ ներուժը շատ ավելին է, քան օգտագործվում է:
«Մենք միշտ եղբայր ազգեր ենք եղել: Իմ այցը մեկ նպատակ ունի՝ պետք է ստեղծենք ռազմավարական գործընկերություն»,- ասել է Նիկոս Կոցիասը:
Հույն նախարարը եւս ընդգծել է, որ տնտեսական հարաբերությունները ցածր մակարդակի վրա են, եւ անհրաժեշտ է ինտենսիվ աշխատել դրանք համաչափ զարգացնելու ուղղությամբ:
ՀՀ վարչապետն առաջարկել է հստակեցնել այն ոլորտները, որոնք կարող են փոխադարձ ներդրումային հետաքրքրություն ներկայացնել գործարարների համար եւ ակտիվ աշխատել համատեղ հնարավոր ծրագրերի շուրջ:

Афины хотят видеть Ереван «стратегическим партнером» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Карен Карапетян приветствовал сегодня сотрудничество Армении и Греции на международных платформах и общность подходов двух стран к вопросам международной повестки.
Премьер-министр сказал об этом в Ереване на встрече с министром иностранных дел Греции Никоса Коциасом.
«В этом году исполняется 25-летие установления армяно-греческих дипломатических отношений. Наши дружественные отношения находятся на очень высоком уровне, но мы заинтересованы придать им новое качество», - сказал Карен Карапетян.
Глава правительства отметил важность развития экономических связей, отметив, что в этой сфере многое необходимо сделать, и существующий потенциал намного превосходит используемый объем возможностей.
«Мы всегда были братскими народами. У моего визита одна цель – создать стратегическое партнерство», - сказал Никос Коциас.
Греческий министр подчеркнул также, что экономические отношения двух стран находятся на низком уровне, и необходимо интенсивно работать над их развитием.
Премьер-министр Армении предложил определить круг сфер, которые могут представлять взаимный инвестиционный интерес для предпринимателей, и активно работать над возможными совместными проектами.