Մեկնարկել են ՀՀ-ԵՄ ավիացիոն համաձայնագրի բանակցությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում պաշտոնապես տրվել է Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ Համապարփակ օդային փոխադրումների մասին համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը:
«Սա շատ կարեւոր զարգացում է։ Այս համաձայնագրով՝ ծով չունեցող եւ երկու փակ սահմաններով Հայաստանն ավելի լայն հնարավորություն կունենա ամուր կապ հաստատել ԵՄ-ի եւ արտաքին աշխարհի հետ»,- ասել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին:
Դեսպանը վստահություն է հայտնել, որ համաձայնագրի բարեհաջող իրագործումը կհանգեցնի Հայաստանում ավիատոմսերի գների նվազեցման։
Հայաստանի բանակցային խումբը ղեկավարող՝ Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Սերգեյ Ավետիսյանն էլ նշել է, որ այս համաձայնագրով Հայաստանը պարտավորվում է իրագործել եւ տեղայնացնել ԵՄ-ում արդեն իսկ հաջողությամբ կիրառվող մի շարք չափանիշներ։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը կմիանա ԵՄ միասնական ավիացիոն գոտուն, որի արդյունքում փոխադարձաբար կազատականացվի շուկան՝ ավիաընկերություններին ընձեռելով հնարավորություն՝ առանց սահմանափակումների շահագործելու երթուղիները եւ օգտվելու հավասար պայմաններում շուրջ 500 մլն բնակչություն ունեցող շուկայի սպասարկման լայն հնարավորությունից:
«Մենք Հայաստանում ստեղծելու ենք ավելի կանխատեսելի եւ ներկայիս մեր քաղաքականությանը համապատասխանող իրավական դաշտ, որը ավիաընկերությունների կողմից երկարաժամկետ ծրագրերի հաստատման նախապայմաններ կստեղծի»,- ասել է Սերգեյ Ավետիսյանը։
«ԵՄ մի շարք ավիափոխադրողներ մեզ արդեն իսկ հայտնել են, որ ցանկանում են ներդրումներ կատարել Հայաստանում եւ սպասում են այս բանականությունների ավարտին»,- ասել է ԵՄ բանակցային խումբը ղեկավարող Եվրոպական հանձնաժողովի Ավիացիոն համաձայնագրերի ստորաբաժանման ղեկավարի տեղակալ Կլաուս Գեյլը։

Стартовали переговоры по авиационному соглашению Армения-ЕС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сегодня в Ереване был дан официальный старт переговорам вокруг Всестороннего соглашения по воздушным перевозкам между Арменией и Евросоюзом.
«Это очень важное событие. Благодаря этому соглашению Армения, у которой нет выхода к морю и границы которой с двумя странами закрыты, получит более широкие возможности для установления тесной связи с ЕС и внешним миром», - сказал глава делегации Армении в ЕС Петр Свитальский.
Он выразил уверенность, что успешная реализация договора приведет к снижению стоимости авиабилетов в Армении.
Глава переговорной группы от Армении, начальник Главного управления гражданской авиации Сергей Аветисян отметил, что, согласно договору, Армения обязуется локализовать ряд стандартов, которые уже успешно применяются в ЕС.
По его словам, Армения присоединится к единой авиазоне ЕС. Это предоставит авиакомпаниям возможность без ограничений эксплуатировать инфраструктуру и на равных пользоваться широкими возможностями по обслуживанию на рынке с 500-миллионным населением.
«Мы создадим в Армении более предсказуемое правовое поле, которое создаст соответствующие условия для реализации долгосрочных проектов со стороны авиакомпаний», - сказал Сергей Аветисян.
«Ряд авиаперевозчиков из ЕС уже сообщили нам, что хотели бы инвестировать в Армении. Они ждут завершения переговоров», - сказал глава переговорной группы от ЕС, замглавы подразделения авиационных соглашений Европейской комиссии Клаус Гейл.