Ադրբեջանը հասավ ուզածին՝ Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակը կփակվի - Mediamax.am
«Իր խիստ ապակառուցողական մոտեցումներով Ադրբեջանը ԵԱՀԿ-ում հայտնվել է բացարձակ մեկուսացման մեջ: ԵԱՀԿ նախագահությունը, մասնակից երկրները, քարտուղարությունը` բոլորը սատարում են ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի գործունեությունը, եւ միայն Ադրբեջանն է, որ, չարաշահելով կազմակերպության կոնսենսուսի սկզբունքը, որի համաձայն նույնիսկ մեկ երկիր կարող է խափանել որոշումների ընդունումը, դեմ է հանդես գալիս ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի գործունեության շարունակմանը, դրանով իսկ հակադրվելով ամբողջ կազմակերպությանը», - ասել է դիվանագետը՝ պատասխանելով News.am-ի հարցին:
Ս.թ. հունվարին Մեդիամաքսը ներկայացրել էր, թե ինչպես է Ադրբեջանը փորձում  միջազգային հանրությանը ակնհայտ սուտ տեղեկություններ տրամադրել այն մասին, թե ինչու է խոչընդոտում Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի մանդատի երկարաձգմանը:
Մայիսի 4-ին ԵԱՀԿ-ում նախագահող Ավստրիայի ներկայացուցիչը ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդում ելույթ է ունեցել` հայտարարելով, որ, չնայած իրենց ներդրած ջանքերին, անհնար է եղել համաձայնության հանգել ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի մանդատի երկարաձգման շուրջ:
«ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի պատվիրակությունը հանդես է եկել ելույթով, որտեղ, մասնավորապես, անդրադարձ է կատարել այն բոլոր քայլերին, որոնք Հայաստանը ԵԱՀԿ նախորդ՝ գերմանական եւ ներկայիս՝ ավստրիական նախագահությունների հետ միասին իրականացրել է երեւանյան գրասենյակի մանդատի երկարաձգման նպատակով: Հայկական կողմը նաեւ ներկայացրել է գրասենյակի փակմանն ուղղված Ադրբեջանի նպատակաուղղված գործողությունները, որոնք գնալով ավելի լայն թափ են հավաքել նույնիսկ այն բանից հետո, երբ ԵԱՀԿ ավստրիական ու գերմանական նախագահությունները հստակորեն հերքել են գրասենյակի հասցեին ուղղված Բաքվի արհեստածին մեղադրանքները», - ասել է Տիգրան Բալայանը:
Ս.թ. հունվարին Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար, ԵԱՀԿ Գործող նախագահ Սեբաստիան Կուրցն ասել էր, որ «մենք գնահատում ենք ԵԱՀԿ Երեւանի գրասենյակի կարեւոր եւ արժեքավոր աշխատանքը, եւ այն փակելու ծրագրեր կամ մտադրություններ չունենք»:
«Բաքվում ԵԱՀԿ գրասենյակի փակումից հետո, փաստացի արգելափակելով նաեւ երեւանյան գրասենյակի գործունեությունը, Ադրբեջանը զրկում է ԵԱՀԿ-ին Հարավային Կովկասում լիարժեք առաքելության ներկայությունից, ինչը, բնականաբար, չի կարող բացասաբար չանդրադառնալ ոչ միայն մեր տարածաշրջանում ԵԱՀԿ գործունեության, այլեւ ընդհանրապես կազմակերպության եւ նրա կառույցների վրա», - ասել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը:
Տիգրան Բալայանն ասել է, որ Հայաստանը շարունակելու է գործել որպես ԵԱՀԿ ակտիվ եւ նախաձեռնող անդամ՝ իր նպաստը բերելով կազմակերպության նպատակների իրականացմանը եւ պատրաստ է դիտարկել Հայաստանում ԵԱՀԿ-ի ծրագրերի իրականացման առաջարկները, որոնք, մասնավորապես, հնչեցվել են ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի ընթացքում:
Այս պահին Հայաստանը միակ երկիրն է Հարավային Կովկասում, որտեղ կա ԵԱՀԿ գրասենյակ:
Բաքվում 2000 թվականի ամռանը բացված ԵԱՀԿ գրասենյակը իր գործունեությունն ավարտեց 2014թ. հունվարի 1-ին:
Թբիլիսիում 1992 թվականին բացված ԵԱՀԿ առաքելության մանդատը լրացավ 2008 թվականի դեկտեմբերի 31-ին:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակ բացելու որոշումը կայացվել էր կազմակերպության Մշտական խորհրդի նիստում՝ 1999թ. հուլիսին: Որոշման մեջ նշված է, որ ԵԱՀԿ եւ Հայաստանի փոխադարձ համաձայնությամբ, գրասենյակի գործունեության ժամկետն ամեն անգամ պետք է երկարացվի 12 ամսով:
2016 թվականի մարտից Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի ղեկավարն է ռուսաստանցի դիվանագետ, դեսպան Արգո Ավակովը:

Азербайджан добился своего: ереванский офис ОБСЕ закроется - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян сказал, что «Азербайджан идет против ОБСЕ».
«Своим крайне неконструктивным подходом Азербайджан оказался в полной изоляции в ОБСЕ. Председательство ОБСЕ, страны-участницы, секретариат, - все поддерживали деятельность ереванского офиса, и только Азербайджан, злоупотребляя принципом консенсуса, выступил против продолжения работы ереванского офиса ОБСЕ, тем самым пойдя против всей организации», - сказал дипломат, отвечая на вопрос News.am.
В январе текущего года Медиамакс рассказывал, как Азербайджан пытался навязать мировой общественности очевидную ложь о причинах, по которым препятствовал продлению мандата офиса ОБСЕ в Ереване.
4 мая представитель Австрии, председательствующей в Постоянном совете ОБСЕ, заявил, что, несмотря на все приложенные усилия, достигнуть консенсуса вокруг продления мандата ереванского офиса ОБСЕ не удалось.
«Делегация Армении в ОБСЕ выступила с заявлением, в котором перечислила все меры, которые Армения осуществила вместе с предыдущим немецким и действующим австрийским председательствами ОБСЕ для продления мандата ереванского офиса. Армянская сторона представила также целенаправленную деятельность Азербайджана, направленную на закрытие офиса, которая постепенно набирала обороты, даже после того, как немецкое и австрийское председательства четко опровергли все надуманные обвинения Баку, направленные против офиса», - сказал Тигран Балаян.
В январе текущего года в эксклюзивном интервью Медиамакс министр иностранных дел Австрии, действующий председатель ОБСЕ Себастьян Курц сказал: «Мы ценим важную и ценную работу ереванского офиса ОБСЕ, и у нас нет планов или намерений закрывать его».
«После того, как был закрыт офис ОБСЕ в Баку, фактически заблокировав деятельность ереванского офиса, Азербайджан лишил ОБСЕ возможности осуществлять полноценную миссию на Южном Кавказе, что, естественно, не может не иметь негативного воздействия на деятельность ОБСЕ в нашем регионе, и в целом на организацию и ее структуры», - сказал пресс-секретарь МИД Армении.
Тигран Балаян сказал, что Армения продолжит действовать как активный и инициативный член ОБСЕ, внося свой вклад в реализацию целей организации, и готова рассмотреть предложения по реализации программ ОБСЕ, которые, в частности, были озвучены в ходе заседания Постоянного совета ОБСЕ 4 мая.
На данный момент Армения является единственной страной на Южном Кавказе, где есть офис ОБСЕ.
Открывшийся в 2000 году в Баку офис ОБСЕ прекратил деятельность 1 января 2014 года.
Мандат миссии ОБСЕ, открывшейся в Тбилиси в 1992 году, истек 31 декабря 2008 года.
Медиамакс отмечает, что решение об открытии офиса ОБСЕ в Ереване было принято на заседании Постоянного совета организации в июле 1999 года. В решении отмечалось, что при взаимном соглашении ОБСЕ и Армении срок действия офиса каждый раз может продлеваться на 12 месяцев.
С марта 2016 года руководителем миссии ОБСЕ в Ереване является российский дипломат, посол Арго Аваков.