Նալբանդյանը ողջունել է միջնորդների «ոչ ստանդարտ» խոսքերը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի հետ հանդիպմանը նշել է, որ Հայաստանը մշտապես կոչ է անում համանախագահներին անվանական մատնանշել զինադադարի ռեժիմը խախտող նախահարձակ կողմին։
«Մերժելով հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը՝ Ադրբեջանը ցանկանում է խույս տալ իր կողմից զինադադարի պարբերական խախտումների պատասխանատվությունից, սակայն եռանախագահների երեկ տարածած ոչ ստանդարտ հայտարարությունը հստակ կերպով մատնանշում է մեղավոր կողմին»,- շեշտել է Էդվարդ Նալբանդյանը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ Բաքուն անում է ամեն հնարավորը՝ խաղաղության գործընթացը խաթարելու ուղղությամբ։
«Հակառակվելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների եւ միջազգային հանրության հետեւողական պահանջերին, Ադրբեջանը շարունակում է կոպտորեն խախտել եռակողմ անժամկետ զինադադարի համաձայնագրերը»,- ասել է ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը։

Налбандян приветствовал «нестандартное» заявление посредников
Ереван /Медиамакс/. И.о. главы МИД Армении Эдвард Налбандян на встрече с генсеком Совета Европы Турбьёрном Ягландом сказал, что Армения всегда призывает сопредседателей указывать сторону, нарушающую режим прекращения огня.
«Отклоняя создание механизмов расследования, Азербайджан хочет избежать ответственности за периодические нарушения режима прекращения огня, однако во вчерашнем нестандартном заявлении сопредседателей четко указывается виновная сторона», - подчеркнул Эдвард Налбандян.
Глава внешнеполитического ведомства Армении отметил, что Баку делает все возможное, чтобы нарушить мирный процесс.
«Идя наперекор постоянным требованиям стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и мировой общественности, Азербайджан продолжает грубейшим образом нарушать бессрочные трехсторонние соглашения о прекращении огня»,- сказал исполняющий обязанности главы МИД Армении.