ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագիրն ակնկալվում է ստորագրել նոյեմբերին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստան-Եվրամիություն նոր համաձայնագիրը նախատեսվում է ստորագրել ԵՄ Արեւելյան գործընկերության բրյուսելյան գագաթաժողովի ընթացքում:
ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն՝ այս մասին այսօր Բրյուսելում նշել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը եւ ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին՝ ՀՀ-ԵՄ համագործակցության խորհրդի 17-րդ նիստի շրջանակում:
Մեդիամաքսը նշում է, որ ԵՄ Արեւելյան գործընկերության բրյուսելյան գագաթաժողովի անցկացումը նախատեսված է 2017թ. նոյեմբերին:
Խոսելով ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի դյուրացման գործընթացի եւ հետընդունման համաձայնագրերի իրականացման մասին՝ Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանն ակնկալում է մեկնարկել մուտքի արտոնագրի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը, ինչպես դա ավելի վաղ նախանշվել էր Ռիգայում:
ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը հայտարարել է նաեւ, որ 2016թ. ապրիլին Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի եւ մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումները Արցախի բնակչությանն ահաբեկելու նպատակ էին հետապնդում:
Ֆեդերիկա Մոգերինին էլ նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը չունի ռազմական լուծում, եւ ԵՄ-ն լիովին սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների ջանքերը:

EU and Armenia set to sign the new agreement in November - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Signing of the new EU-Armenia agreement is expected to take place at the EU Eastern Partnership Summit in Brussels.
According to Armenian MFA, that statement was made by acting Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian and High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini after the 17th session of EU-Armenia Cooperation Council.
Mediamax finds it noteworthy that the EU Eastern Partnership Summit in Brussels is scheduled for November, 2017.
Touching on visa facilitation between Armenia and the EU and realization of readmission agreements, Edward Nalbandian noted that Armenia anticipates launching the dialogue about visa liberalization, as it was outlined earlier at the Eastern Partnership Riga Summit.
The acting Foreign Minister also stated that the violations of international humanitarian law and human rights, commited by Azerbaijan in April of 2016, were aimed at terrorizing the people of Artsakh.
Federica Mogherini noted that the Nagorno-Karabakh issue doesn’t have a military solution and the EU fully supports the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chair states.