ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագիրն ակնկալվում է ստորագրել նոյեմբերին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստան-Եվրամիություն նոր համաձայնագիրը նախատեսվում է ստորագրել ԵՄ Արեւելյան գործընկերության բրյուսելյան գագաթաժողովի ընթացքում:
ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն՝ այս մասին այսօր Բրյուսելում նշել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը եւ ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին՝ ՀՀ-ԵՄ համագործակցության խորհրդի 17-րդ նիստի շրջանակում:
Մեդիամաքսը նշում է, որ ԵՄ Արեւելյան գործընկերության բրյուսելյան գագաթաժողովի անցկացումը նախատեսված է 2017թ. նոյեմբերին:
Խոսելով ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի դյուրացման գործընթացի եւ հետընդունման համաձայնագրերի իրականացման մասին՝ Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանն ակնկալում է մեկնարկել մուտքի արտոնագրի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը, ինչպես դա ավելի վաղ նախանշվել էր Ռիգայում:
ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը հայտարարել է նաեւ, որ 2016թ. ապրիլին Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի եւ մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումները Արցախի բնակչությանն ահաբեկելու նպատակ էին հետապնդում:
Ֆեդերիկա Մոգերինին էլ նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը չունի ռազմական լուծում, եւ ԵՄ-ն լիովին սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների ջանքերը:

Новое соглашение Армения-ЕС планируется подписать в ноябре - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Подписание нового соглашения между Арменией и Евросоюзом планируется на саммите Восточного партнерства в Брюсселе.
Как сообщили в МИД Армении, об этом сегодня в Брюсселе заявили исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Эдвард Налбандян и верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности  Федерика Могерини после заседания Совета сотрудничества Армения-ЕС.
Медиамакс отмечает, что брюссельский саммит Восточного партнерства ЕС намечен на ноябрь 2017 года.
Эдвард Налбандян отметил, что Армения надеется начать переговоры о либерализации визового режима, как было решено ранее на саммите Восточного партнерства в Риге.
Исполняющий обязанности главы МИД Армении заявил также, что грубейшие нарушения международного гуманитарного права и прав человека со стороны Азербайджана, имевшие место в апреле 2016 года, были нацелены на устрашение населения Арцаха.
Федерика Могерини в свою очередь отметила, что карабахский конфликт не имеет военного решения, и ЕС полностью поддерживает усилия стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.