Հայ-ռուսական կապերը նոր որակ են ստացել, ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «անցած տարիներին հայ-ռուսական հարաբերությունները՝ հենված երկու երկրների ժողովուրդների բազմադարյա բարեկամության եւ եղբայրության ամուր հիմքի վրա, հարստացել են որակապես նոր բովանդակությամբ»:
Այս մասին ասված է Ռուսաստանի օրվա առթիվ ՀՀ նախագահի շնորհավորական ուղերձներում՝ հղված ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին եւ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւին:
Ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը, տարածաշրջանային եւ միջազգային օրակարգի առանցքային հարցերի շուրջ կառուցողական փոխգործակցությունը, տնտեսական, ռազմատեխնիկական, մշակութային-հումանիտար եւ այլ ոլորտներում երկկողմ նախագծերի համատեղ իրականացումը, Սերժ Սարգսյանի խոսքով, լիովին համապատասխանում են Հայաստանի եւ Ռուսաստանի դաշնակցային հարաբերությունների շահերին:
«Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով մենք կապահովենք Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակցության ամբողջ համալիրի հետագա աճը ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերով՝ ի բարօրություն մեր երկրների եւ ժողովուրդների, ի շահ տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության ամրապնդման»,- ասված է Վլադիմիր Պուտինին հղված ուղերձում:
Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է նաեւ Հայաստանում ՌԴ դեսպանատուն եւ շնորհավորել դեսպան Իվան Վոլինկինին ու դեսպանատան աշխատակիցներին:

Армяно-российские связи обрели новое качество, сказал президент - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян отметил сегодня, что «за прошедшие годы армяно-российские отношения, опирающиеся на прочный фундамент многовековой дружбы и братства народов наших стран, обогатились качественно новым содержанием».
Об этом сказано в направленном России Владимиру Путину и премьер-министру Дмитрию Медведеву поздравительном послании президента Армении президенту по случаю Дня России.
По словам Сержа Саргсяна, активный политический диалог, конструктивное взаимодействие по ключевым вопросам региональной и международной повестки дня, совместная реализация двусторонних проектов в экономической, военно-технической, культурно-гуманитарной и других областях в полной мере отвечают интересам союзнических отношений Армении и России.
«Уверен, что совместными усилиями мы обеспечим дальнейшее наращивание всего комплекса стратегического союзничества Армении и России, как в двустороннем, так и в многостороннем форматах, во благо наших стран и народов, в интересах упрочения региональной безопасности и стабильности»,- говорится в направленном Владимиру Путину поздравительном послании.
Серж Саргсян сегодня посетил посольство РФ в Армении и поздравил посла Ивана Волынкина и сотрудников посольства.