Մակրոնը պատմել է Էրդողանի հետ «պահանջկոտ երկխոսության» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ասել է, որ «պահանջկոտ եւ շիտակ երկխոսություն է ունեցել նախագահ Էրդողանի հետ»:
Շվեցարական Le Temps թերթը գրում է, որ այդ մասին Ֆրանսիայի առաջնորդը պատմել է ութ եվրոպական թերթերին տված հարցազրույցում:
«Ներկա պահին Թուրքիան խոցում է որոշ մեր արժեքները: Այնուամենայնիվ, այն նաեւ կիսում է մի շարք մեր շահերը: Նախեւառաջ, մենք կապված ենք Թուրքիայի հետ սիրիական հակամարտությամբ: Թուրքիան մեր տարածաշրջանային քաղաքականության առանցքային տարր է, քանի որ հանդիսանում է Սիրիայի հարեւանը, ինչպես նաեւ մի երկիր, որն ընդունում է մեծ թվով փախստականների եւ համագործակցում է ահաբեկչության դեմ պայքարում: Ես պահանջկոտ եւ շիտակ երկխոսություն եմ ունեցել նախագահ Էրդողանի հետ: Մեզ անհրաժեշտ է նման երկխոսություն Թուրքիայի հետ: Ցանկանում եմ, որ միգրացիայի հարցում այդ երկխոսությունը լինի եվրոպական եւ համակարգված: Եվրոպան ուշ եւ ստիպված  կնքեց համապատասխան պայմանագիրը, թեւ այն արդյունքներ է տվել: Պետք չէ կրկնել այդ սխալը: Ինչ վերաբերում է բոլոր մնացած հարցերին, ապա հաշվի առնելով Թուրքիայի ներկայիս դիրքերը, ակնհայտ է, որ եվրոպական ինտեգրման գործընթացում առաջ գնալ չարժե»,- հայտարարել է Էմանուել Մակրոնը:

Макрон рассказал о своем «требовательном диалоге с Эрдоганом» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Франции Эммануэль Макрон сказал, что у него состоялся «требовательный и ясный диалог с президентом Эрдоганом».
Швейцарская газета Le Temps пишет, что руководитель Франции сказал об этом в интервью представителям восьми европейских газет.
«В настоящий момент Турция уязвляет некоторые наши ценности. Тем не менее она разделяет ряд наших интересов. Прежде всего, мы связаны с Турцией сирийским конфликтом. Турция представляет собой ключевой элемент нашей региональной политики, поскольку является соседом Сирии, а также страной, которая принимает большое число беженцев и сотрудничает в борьбе с терроризмом. У меня состоялся требовательный и ясный диалог с президентом Эрдоганом. Нам нужен такой диалог с Турцией. Мне хочется, чтобы в миграционном вопросе этот диалог был европейским и скоординированным. Европа подписала договор запоздало и вынужденно, пусть он и дал результаты. Не стоит повторять эту ошибку. Что касается всего остального, с учетом нынешних позиций Турции, очевидно, что продвигаться вперед в процессе европейской интеграции лучше не стоит», - заявил Эммануэль Макрон.